PARTNER PORTALU
  • BGK

Mediacje rozwiążą problem agresji w szkołach?

  • aw/PAP    21 października 2015 - 12:57
Mediacje rozwiążą problem agresji w szkołach?
Program ma przekonać uczniów, by polubownie rozwiązywali swoje konflikty (fot.fotolia)

Pilotażowy program "Mediacje rówieśnicze", którego celem jest m.in. przekonywanie młodzieży do polubownego rozwiązywania sporów, zainaugurowano w Gliwicach. W ramach inicjatywy w kilku placówkach oświatowych w woj. śląskim powstaną szkolne kluby mediacji.
Przedsięwzięcie organizowane jest przez Ośrodek Mediacji Fundacji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego "Facultas Iuridica".

"Program ma przekonać uczniów, by polubownie rozwiązywali swoje konflikty. Chcemy ich też nauczyć otwartości i szacunku wobec innych" - powiedział dyrektor ośrodka Grzegorz Frączek.

Agresja nic nie daje, mediacji muszą się uczyć wszyscy

Jak wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych, około połowa uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz co trzeci uczeń szkoły ponadgimnazjalnej doświadczył w ciągu miesiąca różnych form agresji.

Obecny na inauguracji programu minister sprawiedliwości Borys Budka podkreślił, że polubownego rozwiązywania problemów należy się uczyć "od małego". "Jestem przekonany, że wy nam - dorosłym pokażecie, że umiecie ze sobą rozmawiać, umiecie spory rozwiązywać nie siłą, nie bijąc się na korytarzach, nie bijąc się po lekcjach" - powiedział minister zwracając się do uczniów.

Frączek podkreślił, że pierwszym etapem programu są szkolenia dla nauczycieli w zakresie mediacji. Tę wiedzę mają następnie przekazywać uczniom m.in. w ramach lekcji wychowawczych.

Szkolne kluby mediacji

"Powstaną też szkolne kluby mediacji. W nich dzieci najpierw będą się uczyły mediacji na podstawie scenek-symulacji, a jeśli już zaistnieją jakieś konflikty, to będzie je można rozwiązywać właśnie tam. Naszym celem jest, by dzieci nauczyły się rozwiązywać spory we własnym środowisku" - powiedział Frączek.

Do udziału w programie zgłosiło się dotychczas kilka placówek oświatowych z woj. śląskiego. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliusza Słowackiego nr 10 w Gliwicach, gdzie we wtorek zainaugurowano akcję.

Pedagog szkolny Małgorzata Czarnecka podkreśliła, że nauka mediacji jest ważna. "Dzieci ciągle wchodzą w jakieś konflikty, więc ta forma uświadamiania ich, w jaki sposób mogą je rozwiązywać jest potrzebna już od szkoły podstawowej" - zaznaczyła.

Czarnecka wyjaśniła, że w ramach szkolnego klubu mediacji chętni na dodatkowych zajęciach będą się uczyć podstawowych jej zasad m.in. ufności, dobrowolności i bezstronności. Kolejnym etapem będzie stworzenie listy szkolnych mediatorów, do których uczniowie będą mogli się zgłaszać w przypadku sporów. Mediacje będą mogli przeprowadzać sami uczniowie pod opieką pedagoga.

Frączek dodał, że choć rozpoczynający się program "Mediacje rówieśnicze" zakłada działanie na płaszczyźnie uczeń-uczeń, to nie wyklucza on rozwiązywania tą metodą także sporów między rodzicami czy nauczycielami.

Program odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości i Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • lubelak, 2015-10-27 09:50:07

    Mediacje!!! Śmiechu warte. Zlikwidować gimnazja, wprowadzić ład i porządek, powiedzieć, że białe jest białe, a czarne jest czarne, żadnych mediacji. Wystarczy Dekalog.
  • Zbigniew W, 2015-10-27 09:11:01

    Całkowity odlot....rozumu.