PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN apeluje do nauczycieli o reagowanie na niepokojące zachowania dzieci

  • PAP/JS    23 lutego 2018 - 20:22
MEN apeluje do nauczycieli o reagowanie na niepokojące zachowania dzieci
Pierwsze symptomy depresji mogą być mylone z młodzieńczym buntem, a przez to są często bagatelizowane przez nastolatków, jak również ich otoczeni (fot. pixabay.com)

MEN - w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją - zaapelowało do dyrektorów, nauczycieli, a także rodziców o reagowanie na wszystkie niepokojące sygnały w zachowaniu dzieci i młodzieży. Depresja coraz częściej dotyka także dzieci i młodzież - zaznacza resort.
 

  • MEN zauważa, że z danych WHO wynika, iż depresja jest obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń w Europie.
  • Według szacunków organizacji, do roku 2020 choroba ta stanie się drugim, najczęstszym po chorobach sercowych, problemem zdrowotnym.
  • MEN we współpracy z Ministerstwem Zdrowia realizuje w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 zadania mające na celu ochronę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

"Obchodzony każdego roku Ogólnopolski Dzień Walki z depresją ma uwrażliwić społeczeństwo na problemy związane z tą chorobą, przybliżyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu" - czytamy w komunikacie zamieszczonym w piątek na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zaznaczono w nim, że depresja coraz częściej dotyka także dzieci i młodzież. "Szkoła odgrywa istotną rolę w walce z zaburzeniami depresyjnymi młodych ludzi. Nauczyciel podczas bieżącej pracy z uczniem może zaobserwować pierwsze objawy jego problemów i odpowiednio wcześnie zareagować" - napisano.

MEN zauważa, że z danych WHO wynika, iż depresja jest obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń w Europie. Według szacunków organizacji, do roku 2020 choroba ta stanie się drugim, najczęstszym po chorobach sercowych, problemem zdrowotnym.

"W odniesieniu do statystyk dotyczących młodzieży szacuje się, że nawet u 20 proc. młodych ludzi przed ukończeniem 18. roku występują zaburzenia depresyjne, a co trzeci nastolatek może mieć objawy tej choroby. Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają m.in. z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą czy agresją w internecie" - czytamy w komunikacie.

"Pierwsze symptomy depresji mogą być mylone z młodzieńczym buntem, a przez to są często bagatelizowane przez nastolatków, jak również ich otoczenie. Dlatego zarówno rodzicie, jak i nauczyciele, będący najbliżej młodych, powinni być szczególnie wrażliwi na zmiany w zachowaniu młodych ludzi. Ważne jest to, aby w sytuacjach kryzysowych zarówno młodzi ludzi, jak i ich rodzice mogą liczyć na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne szkolnych specjalistów" - zaznaczono.

Resort edukacji przypomina, że od roku szkolnego 2017/2018 nastąpiło połączenie programu wychowawczego i programu profilaktycznego w jeden dokument - program wychowawczo-profilaktyczny. "Musi on uwzględniać wnioski z przeprowadzonej diagnozy potrzeb wychowawczych, profilaktycznych i środowiskowych danej społeczności szkolnej. To połączenie umożliwia całościowe oddziaływanie - zarówno wspieranie dzieci i młodzieży w prawidłowym rozwoju, jak i przeciwdziałanie zachowaniom problemowym" - podkreślono. "Odpowiedzią na wzrastający problem depresji wśród młodych ludzi są także zmiany w nowej podstawie programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego, która została poszerzona m.in. o treści z zakresu zdrowia psychicznego" - dodano.

Zaznaczono, że MEN we współpracy z Ministerstwem Zdrowia realizuje w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 zadania mające na celu ochronę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a Ośrodek Rozwoju Edukacji upowszechnia materiały dla nauczycieli i rodziców dotyczące zdrowia psychicznego, organizuje liczne szkolenia dla nauczycieli z zakresu doskonalenia kompetencji wychowawczych i profilaktycznych.

"W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją warto przypomnieć, że według WHO profilaktyka samobójstw w szkołach to przede wszystkim: wzmacnianie zdrowia psychicznego nauczycieli, wzmacnianie poczucia wartości uczniów, trenowanie u uczniów wyrażania własnych emocji, zapobieganie przemocy w szkole, udostępnianie informacji o placówkach interwencji kryzysowych i psychiatrycznych, wczesne rozpoznawanie dzieci i młodzieży w złym stanie emocjonalnym i ze zwiększonym ryzykiem samobójstw" - czytamy w komunikacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Tośka, 2018-02-24 10:13:40

    <Resort edukacji przypomina, że od roku szkolnego 2017/2018 nastąpiło połączenie programu wychowawczego i programu profilaktycznego w jeden dokument - program wychowawczo-profilaktyczny. "Musi on uwzględniać wnioski z przeprowadzonej diagnozy potrzeb wychowawczych, profilaktycznych i środowi...skowych danej społeczności szkolnej. To połączenie umożliwia całościowe oddziaływanie - zarówno wspieranie dzieci i młodzieży w prawidłowym rozwoju, jak i przeciwdziałanie zachowaniom problemowym" - podkreślono. "> To połączenie powoduje jedynie zmianę dokumentu szkolnego (były dwa, jest jest sklejka z dwóch). Przecież takie "zmiany" niczego "nie zmieniają"!!!! Co za bzdury! Nauczyciele reagują- ale niewiele mogą. Zawiadomi się rodzica, wyśle na pogadankę do pedagoga, zasugeruje wizytę u psychologa i tyle!!! Jeśli rodzic dalej nie ruszy sprawy, nauczyciel ma związane ręce. No i nauczyciel nie jest od terapii- nie ma na to czasu, ani nie ma do tego kwalifikacji! Nauczyciel NAUCZA, wskazuje drogę, a nie diagnozuje przypadki psychicznych zaburzeń czy stosuje jakieś terapie! A te całe dokumenty...mój Boże...toż pisze się to-to na początku roku, siedzi się po godzinach w szkole, wysmaruje piękne hasełka, zdaje dyrekcji i TYLE! Potem się robi swoje. Od intuicji i osobistych dyspozycji nauczyciela (jego empatii, wrażliwości, wiedzy) zależy, jak on zareaguje czy nie na problemy dziecka i ten dokumencik leżący w sekretariacie MA SIĘ DO TEGO NIJAK. Otrzeźwiejcie!  rozwiń