PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN: darmowy podręcznik nie zwiększy wydatków samorządów

  • bad    8 kwietnia 2014 - 15:38
MEN: darmowy podręcznik nie zwiększy wydatków samorządów

Proponowane zmiany nie zwiększą w pierwszych latach wydatków budżetu państwa ani samorządów - są oszczędnym sposobem na zapewnienie uczniom materiałów edukacyjnych - wyjaśnia resort edukacji.
Według danych resortu edukacji w trwającym roku szkolnym rodzice wydali na podręczniki przeciętnie, w przeliczeniu na jedno dziecko, około 382 zł. W latach 2007-2013 w ujęciu nominalnym koszty te wzrosły o prawie połowę (+47 proc.).

MEN procuje nad darmowym podręcznikiem. Z rozwiązania skorzystają w 2014 r. rodzice pierwszoklasistów, którzy zaoszczędzą ok. 101 mln zł. W 2017 r. jego beneficjentami będą wszyscy rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy zaoszczędzą łącznie 685 mln zł. W 2020 r. oszczędności rodziców sięgną 704 mln zł (szacunki MEN).

Resort edukacji wyjaśnia, że proponowane zmiany nie zwiększą w pierwszych latach wydatków budżetu państwa ani samorządów - są oszczędnym sposobem na zapewnienie uczniom materiałów edukacyjnych.

Czytaj też: Podręcznikowy problem gmin

Rozwiązania nowelizacji ustawy o systemie oświaty kosztować będą w latach 2014-2016 do ok. 310 mln zł. Nie wpłynie to jednak na wydatki ani na deficyt sektora finansów publicznych. Koszty zmiany ustawy, w latach 2014-2016, zostaną w całości sfinansowane z istniejącej rezerwy celowej Ministra Edukacji Narodowej na zadania w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.

Duża ich część zostanie pokryta z realizowanego dotychczas programu rządowego „Wyprawka szkolna". W ramach programu około 23 proc. dzieciom z klas I i około 18 proc. uczniów klas II i III zapewniano pokrycie kosztów zakupu podręczników do wysokości 225 zł. Z tej formy pomocy korzystały rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Wejście w życie proponowanych rozwiązań spowoduje brak konieczności dofinansowania zakupu podręczników dla tych i wszystkich innych rodzin dzieci z klas I-III.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakłada zapewnienie przez MEN podręcznika dla klas I-III szkoły podstawowej oraz udzielanie dotacji celowej na zakup wybranych przez szkoły podręczników i innych materiałów dla klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum.
Egzemplarze podręczników będą własnością organu prowadzącego szkołę i będą wypożyczane uczniom.

Egzemplarze materiałów ćwiczeniowych zostaną przekazane uczniom bez obowiązku zwrotu po zakończeniu zajęć w danym roku szkolnym. Zmiany wprowadzane będą stopniowo od września 2014 r. do 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • domksiazki.com.pl, 2014-04-13 20:58:45

    A koszty administracji, zobaczymy...