PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN: Debaty o edukacji na portalu Nasza Edukacja

  • AT    25 czerwca 2015 - 09:38
MEN: Debaty o edukacji na portalu Nasza Edukacja

Portal to miejsce, gdzie mogą skonfrontować się różne głosy, osoby o różnych poglądach (fot.youtube.com)

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchamia debatę na temat przyszłości polskiej edukacji. Chce zbliżyć do siebie najważniejsze środowiska, które tworzą szkołę.
MEN chce zbliżyć te środowiska na portalu www.naszaedukacja.men.gov.pl resort

– Nauczyciele, rodzice, uczniowie, samorządowcy, przedstawiciele trzeciego sektora – wszystkich was zachęcamy do wzięcia udziału w debacie o przyszłości polskiej edukacji. To dla was uruchamiamy portal „Nasz Edukacja” – mówi minister Joanna Kluzik-Rostkowska. – Zależy nam, aby wszyscy, którzy tworzą szkołę bądź na sercu leży im przyszłość naszej edukacji, wzięli udział w tej ogólnopolskiej dyskusji – dodaje szefowa MEN.

Rozmowy na portalu

Portal to miejsce, gdzie mogą skonfrontować się różne głosy, osoby o różnych poglądach. Toczone tam dyskusje, ich efekty wypracują program III Kongresu Polskiej Edukacji, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia (29-30.08) w Katowicach.

– Wiele nas różni, ale i wiele łączy. Jedni są zwolennikami np. oceny opisowej, inni mówią: po co nam to? Jedni chcą większego udziału rodziców w życiu szkoły, drudzy – woleliby go minimalizować. Dlaczego się o to nie „pokłócić”? Właśnie po to stworzyliśmy tę platformę wymiany myśli i poglądów – tłumaczy minister edukacji. – To nie tylko portal. To miejsce dyskusji wirtualnej i realnej. Nasz cel to zbliżyć do siebie najważniejsze środowiska, które tworzą szkołę: nauczycieli, rodziców, uczniów, samorządy – dodaje.

W dyskusji będziemy szukać obszarów i postulatów, które łączą wszystkie te środowiska, coś na czym można budować.

Dziewięć tematów do dyskusji

Użytkownicy mogą angażować się na kilka sposobów. Jednym z nich jest wzięcie udziału w organizowanych na portalu debatach.

Obecnie zostało wyodrębnionych dziewięć tematów takich dyskusji:

1. Jak budować dobrą współpracę rodziców z nauczycielami?

2. Po co nam oceny?

3. Jak, nie zamykając szkół, odpowiedzieć na malejącą liczbę uczniów?

4. Jak mądrze korzystać z technologii w szkole?

5. Dlaczego przez ponad 100 lat nie zmieniliśmy modelu szkoły?

6. Jakiej szkoły chcemy w XXI wieku?

7. Dobry dyrektor, czyli jaki?

8. Co to znaczy dobry nauczyciel?

9. Jakich umiejętności potrzebuje absolwent wchodzący w dorosłe życie?

Katalog debat nie jest zamknięty. Użytkownicy mogą sami proponować kolejne tematy.

– Nie chcemy sami decydować, że zaproponowane przez nas tematy są najważniejsze – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska. – Liczymy na duże zaangażowanie wszystkich grup i zachęcamy do niego – dodaje szefowa MEN.

Portal „Nasza Edukacja” oferuje użytkownikom możliwość różnorodnego zaangażowania. Interakcje z innymi użytkownikami możliwe będą poprzez udział w debatach i ankietach. Portal umożliwi też poznawanie najlepszych oddolnych inicjatyw zmieniających edukację z całej Polski i świata oraz lekturę wartościowych publikacji, badań i przewodników na temat oświaty. Co więcej, każdy z użytkowników portalu będzie mógł proponować nie tylko tematy debat, ale i ankiet, przykładów wartościowych inicjatyw oraz publikacji - podaje resort.

Aby wziąć udział w dyskusji trzeba się zalogować, aby portal przeglądać – nie.

Opcja „Zagłosuj” daje możliwość wypełnienia ankiety, a tym samym wyrażenia opinii na wiele tematów dotyczących edukacji.

Portal jest częścią większego projektu “Nasza Edukacja”, mającego na celu zaangażowanie całego społeczeństwa w rozmowę o polskich szkołach. Powstał w wyniku prac Zespołu ds. Strategii przy Minister Edukacji Narodowej, we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych - donosi ministerstwo.

Dyskusje w ramach projektu Nasza Edukacja wspierać będzie zespół moderatorów, składający się z przedstawicieli trzeciego sektora, praktycy oraz eksperci w obszarze edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.