PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN do strajkujących rodziców: Rozumiemy wasze wątpliwości, dlatego jesteśmy blisko was

  • JS    10 marca 2017 - 16:43
MEN do strajkujących rodziców: Rozumiemy wasze wątpliwości, dlatego jesteśmy blisko was
MEN wystosowało komunikat, w którym odnosi się do piątkowego (10 marca) strajku rodziców. (fot.men.gov.pl)

MEN wystosowało komunikat, w którym odnosi się do piątkowego (10 marca) strajku rodziców przeciwko reformie edukacji.
"Szanujemy rodziców i wspieramy ich aktywny udział w życiu szkoły. Reforma edukacji jest wynikiem rzetelnej diagnozy potrzeb edukacyjnych, w której decydujący głos mieli m.in. rodzice. To właśnie z nimi prowadziliśmy rozmowy na temat podstawowych kierunków zmian, które zaproponowaliśmy w nowym prawie oświatowym" - informuje MEN. .

Jak dodaje, to rodzice, nauczyciele i przedstawiciele środowisk oświatowych wyrażali swoje opinie i przekazywali wnioski na temat dotychczasowego stanu edukacji w Polsce podczas ubiegłorocznej ogólnopolskiej debaty o edukacji "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra zmiana".

"Po przedstawieniu projektów ustaw wprowadzających reformę edukacji i skierowaniu ich do dalszych prac w parlamencie, kuratorzy oświaty we współpracy z wojewodami organizowali w całej Polsce szereg spotkań z rodzicami, dyrektorami szkół, nauczycielami oraz przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Uczestnicy spotkań w regionach mieli okazję uzyskać szczegółowe informacje na temat planowanych zmian, m.in. harmonogramu wdrażania reformy, kształtu nowego ustroju szkolnego, rozwiązań dotyczących ochrony miejsc pracy dla nauczycieli i kadry kierowniczej oraz egzaminów" - przypomina MEN..

Jak informuje, w sumie od połowy września do połowy grudnia 2016 roku zorganizowano blisko 1 500 spotkań z udziałem ponad 46 tys. uczestników. Od początku stycznia br. do początku marca - 771 spotkań z udziałem Kuratorów Oświaty, w których udział wzięło ponad 30,6 tys. uczestników. W spotkaniach uczestniczyli zarówno rodzice, jak i uczniowie.

MEN przypomina, że do dyspozycji rodziców jest zespół do spraw wdrażania reformy w ministerstwie edukacji, a także regionalne zespoły koordynacyjne przy Kuratorach Oświaty.

"Mamy dedykowaną stronę internetową oraz adresy mailowe, na które można przesyłać pytania dotyczące wprowadzanych zmian. Rodzice mają prawo mieć wątpliwości. Rozumiemy to, dlatego jesteśmy blisko nich" - pisze resort.

"Bardzo dziękujemy rodzicom za ich aktywny udział zarówno w pracy nad przygotowaniem rozwiązań zmieniających system edukacji, jak i we wdrażaniu reformy edukacji. To dzięki ich zaangażowaniu ponad 96 procent samorządów w całej Polsce jest już gotowych do reformy edukacji (blisko 98 procent rad powiatów oraz 95 procent rad gmin przesłało do zaopiniowania przez Kuratorów Oświaty, uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkolnych do nowego ustroju szkolnego)" - czytamy. 

MEN podkreśla też, że w ustawie Prawo oświatowe potwierdziło wysoki status obecności rodziców w szkole. 

Przypomnijmy, rodzice przeciwni likwidacji gimnazjów organizują w piątek (10 marca) ogólnopolski strajk - w proteście przeciwko reformie edukacji zatrzymali dzieci w domach. 

Skala strajku szkolnego nie jest znana. Oddolną inicjatywę koordynuje krajowy komitet protestacyjny stworzony przez rodziców działających w: ruchu "Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji", koalicji "Nie dla chaosu w szkole", Krakowskim Forum Rad Rodziców, Zielonogórskim Forum Rodziców i Rad Rodziców, Inicjatywie Rodziców Zatrzymać Edukoszmar, Krajowym Porozumieniu Rodziców i Rad Rodziców, Poznańskim Forum Rodziców i Rad Rodziców, Piaseczyńskim Porozumieniu Rad Rodziców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Pascal Alter, 2017-03-14 13:55:24

    W Kielcach zbierane były podpisy o referendum. Wzbudziło to duże zainteresowanie na głównej ul.Sienkiewicza. - w minioną sobotę i niedzielę. Na pierwszy rzut akcja wygląda na polityczną, Z drugiej strony wszystko dzieje się bardzo szybko i brak przystępnego kompendium. Nie każdy ma pojęcie o ...chodzi w tej sprawie. Nb - odkąd tylko pamiętam system oświaty był w Polsce reformowany. Może Ktoś w MEN wie dlaczego? - uprzejmie zapytuję.  rozwiń
  • rodzic , 2017-03-13 08:16:59

    szkoła rydzyka - wiele słów - zero treści