PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN dołoży 156 mln na zakupy podręczników

  • pt    14 sierpnia 2014 - 14:50
MEN dołoży 156 mln na zakupy podręczników

Rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć na dopłaty do zakupu podręczników w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna". Kwota zaplanowana w programie na 2014 rok to 156 mln zł - podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Według badania CBOS w ubiegłym roku rodzice przeznaczyli na zakup podręczników średnio 382 zł. W tym roku podręcznik dla uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej, przygotowany przez MEN "Nasz elementarz", będzie bezpłatny. Dodatkowo na wszystkie ćwiczenia i podręcznik lub materiał edukacyjny do nauki obowiązkowego języka obcego szkoła otrzyma dotacje w wysokości 75 zł na pierwszoklasistę.

W następnych latach darmowe podręczniki i system dotacji obejmą kolejne klasy, jednak w tym roku książki dla starszych uczniów trzeba będzie kupić
. Rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć na dopłaty w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna".

Czytaj: Jak nie przepłacać za podręczniki

Kwota zaplanowana w programie na 2014 rok to 156 mln zł. Z programu mogą skorzystać rodziny o dochodach nieprzekraczających 539 zł netto na jedną osobę oraz dzieci z niektórymi rodzajami niepełnosprawności. Zwrot poniesionych wydatków wynosi od 175 do 770 zł na jedno dziecko - poinformowało MEN w przesłanym PAP w czwartek komunikacie.

Czytaj: UOKiK sprawdzi rynek podręczników

Aby starać się o dofinansowanie w ramach "Wyprawki szkolnej" należy zachować rachunek lub paragon za zakupione podręczniki. Termin składania wniosków ustala odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na siedzibę szkoły. Wszyscy rodzice, którzy złożą wnioski o dofinansowanie otrzymają pieniądze do 17 listopada 2014 r. Wnioski o przyznanie pomocy dostępne są na stronach internetowych samorządów gminnych.

MEN radzi, aby kupując książki zwracać uwagę na zróżnicowanie cen. "Namawiam nauczycieli i rodziców, żeby wybierając podręczniki, porównywać ceny w różnych kanałach dystrybucji, by rzeczywiście wybrać to źródło, które jest najtańsze" - radzi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Adam Jasser.

Warto porównywać ceny w różnych kanałach dystrybucji danego wydawcy, szczególnie jeśli ceny danego pakietu różnią się znacząco od tych oferowanych w latach ubiegłych. Warto także sprawdzić cenę w kilku sklepach, zarówno tradycyjnych jak i internetowych.

MEN przypomina też, że od tego roku zakazane zostały praktyki marketingowe stosowane dotychczas przez niektórych wydawców, polegające na wymuszaniu zakupu podręcznika z innym podręcznikiem lub dodatkowymi materiałami dydaktycznymi, wbrew woli konsumenta.

Księgarnia nie ma obowiązku przyjmować zwrotu pełnowartościowego podręcznika, który okazał się nieodpowiedni, warto więc listę obowiązkowych książek skonsultować z nauczycielem.

Zwrot książki lub wymiana na inną, zależy tylko od dobrej woli księgarza. Więcej praw ma klient w wirtualnym sklepie - jeżeli podręcznik sprzedaje e-księgarnia, zawierana jest umowa na odległość. Z takiej transakcji można się wycofać w ciągu dziesięciu dni od odebrania towaru. Wystarczy wysłać pocztą oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość (w ciągu 10 dni) i zwrócić sprzedawcy podręcznik (w ciągu 14 dni).

MEN przypomina też, że używane podręczniki są najtańsze - warto korzystać z kiermaszy organizowanych w szkołach i z zakupów w antykwariatach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.