PARTNER PORTALU
 • BGK

MEN: Kluzik-Rostkowska zaprasza na czat

 • raf    22 grudnia 2014 - 20:57
MEN: Kluzik-Rostkowska zaprasza na czat

Joanna Kulzik-Rostkowska (fot.:men.gov.pl)

Joanna Kluzik Rostkowska prosi nauczycieli by nie blokowali linii telefonicznych w Wigilię. - Zapraszamy na czat z minister edukacji narodowej. 24 grudnia w godz. 12.30-13.30 - poinformował MEN.
Wygląda na to, że spór o to, jak szkoły powinny pracować w czasie przerwy świątecznej skończy się czatem minister edukacji z nauczycielami na Facebooku.

Wydarzenie to MEN zapowiedział na swoim oficjalnym profilu na znanym serwisie społecznościowym.

Na początku grudnia minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska ogłosiła list otwarty do rodziców, w którym napisała, że czas przerwy świątecznej w szkołach, to dni wolne od nauki dla uczniów, ale nie dni wolne od pracy dla nauczycieli. Podkreśliła, że nauczyciele - tak jak wszyscy - mają wolne jedynie w dni świąt (czyli 25 i 26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia). Zaznaczyła, że w pozostałe dni dyrektor, na prośbę rodziców może zaplanować, aby nauczyciele w tym czasie prowadzili zajęcia z dziećmi. Dodała, by w przypadku wątpliwości rodzice kontaktowali się w tej sprawie z MEN, podała numer telefonu i adres mailowy.

List skrytykowały dwa największe związki nauczycielskie: Związek Nauczycielstwa Polskiego i Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Według ZNP minister zachęca w nim rodziców do składania donosów na nauczycieli, daje też wyraz swojej ignorancji odnośnie przepisów prawa oświatowego. Z kolei według "S", minister dyskredytuje listem zawód nauczyciela w oczach opinii publicznej.

Związkowcy przypomnieli, że termin przerwy świątecznej ustalany jest nie przez nauczycieli, lecz przez samą minister edukacji oraz, że nauczyciele mogą w tym czasie organizować opiekę nad dziećmi, jeśli jest potrzeba ze strony rodziców i zgadza się na to organ prowadzący szkołę, czyli gmina lub powiat. Przypomnieli także, że w dni wolne od zajęć dydaktycznych ustalane dodatkowo przez szkoły, są organizowane zajęcia wychowawcze. Podkreślali, że nauczyciele nie uchylają się od opieki nad dziećmi.

Odpowiadając im Kluzik-Rostkowska zaznaczyła, że chciałaby, by rzeczywistość szkolna była tak różowa jak malują ją związkowcy. "Mam nadzieję, że z tego zamieszania, jakie list budzi, będzie jedna korzyść - że teraz w okresie świątecznym, a później na Wielkanoc, tam gdzie będzie taka potrzeba zajęcia opiekuńcze zostaną dla dzieci zorganizowane" - zaznaczyła. Podkreśliła, że nie oczekuje, by w każdej szkole całe grono pedagogiczne spędzało czas przerwy świątecznej w placówce. Wyjaśniła, że chodzi jej o zapewnienie opieki najmłodszym uczniom, w tych szkołach, gdzie wystąpią o to rodzice i w takim wymiarze jak będzie to potrzebne.

Sprawa rozeźliła jednak nauczycieli na tyle, że na Facebooku utworzono wydarzenie: "Dzwonimy w Wigilię o godz. 13 do pani minister Kluzik-Rostkowskiej". Nauczycieli skrzyknął Sebastian Szczęsny, dziennikarz portalu Edukacja.net, który tak opisywał pomysł: "Nauczyciele będą w szkołach 24 grudnia o godz. 13. Zapewne pani minister edukacji narodowej oczywiście też będzie na posterunku. Ale co szkodzi sprawdzić, czy będzie wtedy w pracy?". I podał numer sekretariatu. W poniedziałek 22 grudnia chęć udziału w wydarzeniu zadeklarowało aż 10 tys. nauczycieli.

Oto odp. resortu edukacji na akcję nauczycieli...

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • puszatek, 2015-01-29 08:00:35

  Kiedy w końcu będzie jakiś odpowiedzialny, mądry i do tego prawdziwy nauczyciel, ministrem oświaty? Na takim stanowisku może być tylko nauczyciel z wieloletnim stażem pracy, bo banialuki opowiadać, to potrafi każdy gamoń.
 • m, 2014-12-26 10:03:26

  Niech się Pani weźmie do roboty, na przykład idzie do szkoły jako nauczyciel i przepracuje w niej choć 20 lat, a nie wymyśla bzdury
 • Jan2, 2014-12-25 18:04:36

  Zapraszam do wejścia na stronę facebooka CHCEMY MĄDREGO MINISTRA EDUKACJI. KLUZK MUSI ODEJŚĆ i wzięcia udziału w wydarzeniu lub polubić tę stronę , bo warto dowiedzieć się co tak naprawdę jest złego w polskiej oświacie i co należałoby w niej poprawić!!!