PARTNER PORTALU
 • BGK

MEN: List Anny Zalewskiej do dyrektorów i nauczycieli

 • bad    16 lutego 2018 - 19:45
MEN: List Anny Zalewskiej do dyrektorów i nauczycieli
Anna Zalewska skierowała list do dyrektorów i nauczycieli. Fot. MEN

W piątek, 16 lutego minister edukacji narodowej Anna Zalewska skierowała list do dyrektorów i nauczycieli, w którym przedstawiała ostatnie zmiany dotyczące statusu zawodowego nauczycieli.
 • List Anny Zalewskiej jest reakcją na medialne informacje dotyczące statusu zawodowego nauczycieli.
 • Szefowa MEN pisze m.in. o podwyżkach wynagrodzeń nauczycieli o ok. 15,8 proc. w ciągu trzech lat.
 • Twierdzi, że MEN podejmuje działania mające na celu podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela, premiowanie wysokiej jakości pracy nauczycieli, a także zapewnienie odpowiednich warunków do wykonywania zadań.

- Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią począwszy od 1 kwietnia tego roku rozpoczynamy wdrażanie planu podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o ok. 15,8 proc. w ciągu trzech lat, co jest porównywalne z przewidywanym w tym okresie wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - 15,9 proc. - czytamy w liście.

Czytaj też: ZNP: Dla nauczyciela 20-40 zł, dla Zalewskiej - 75 tys. zł

"Kolejne podwyżki zostaną wprowadzone od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r. Przypomnę, że ostatnia podwyżka płac nauczycieli miała miejsce w 2012 r. W 2017 r. po raz pierwszy od 5 lat zagwarantowaliśmy waloryzację wynagrodzeń nauczycieli i zapewniliśmy ich finansowanie w kwocie 418 mln zł".

Szefowa MEN pisze, że „na podwyżki pensji dla nauczycieli od 1 kwietnia 2018 r. przeznaczono dodatkowe środki w wysokości ok. 1,2 mld zł. Ponadto w tym roku do puli finansów przeznaczonych na wynagrodzenia przesunięto środki zabezpieczane dotychczas w budżecie na dodatek mieszkaniowy dla uprawnionych nauczycieli w kwocie ok. 126 mln zł.

W związku z tą zmianą kwota bazowa dla nauczycieli wzrośnie w 2018 r. o dodatkowe 0,35 proc., co spowoduje, że od 1 kwietnia 2018 r. średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną łącznie o 5,35 proc.

W związku z powyższym zmianie ulegnie rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. W przekazanym do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekcie rozporządzenia przewiduje się zwiększenie minimalnych kwot wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli także o 5,35 proc.

Projekt rozporządzenia zakłada również likwidację ostatniego (czwartego) poziomu wykształcenia (pozostałe wykształcenie) i połączenia go z trzecim poziomem wykształcenia (tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych).

Czytaj też: MEN przypomina: Podręczniki i przybory szkolne uczniowie mogą zostawiać w szkole

Dla nauczycieli obecnego (likwidowanego) czwartego poziomu wykształcenia (pozostałe wykształcenie) będą obowiązywały minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego, takie same jak dla nauczycieli trzeciego poziomu wykształcenia (czyli zostały podniesione).Multimedia

×
KOMENTARZE (5)

 • tedwa, 2018-02-27 11:39:11

  Nauczycielom podwyżki,Rezydentom podwyżki,Lekarzom podwyżki,Urzędnikom podwyżki i to znaczne,a Emerytom i Rencistom po kilka groszy!!!Z czego Oni mają żyć gdy wszystko Drożeje?Przy średnim zarobku przed emeryturą 2.700zl.otrzymują emerytury 1600zł.Tu już nie dorobi sobie ani nikt premi nie da np.50....tys.Niech Rząd pomyśli o tych steranych i zpracowanych Starszych Ludziach.Po drugie większości Polaków brakuje Pieniędzy  rozwiń
 • Pusia, 2018-02-22 10:55:08

  Do Lukasz: Zgadzam się. Najlepiej jakby zlikwidować szkoły i wrócić do średniowiecza.
 • Lukasz, 2018-02-20 20:08:45

  Wstyd! Jak można tak upodlać zawód nauczyciela? Chwalenie się, że nauczyciel będzie po podwyżce zarabiał ledwo ponad minimalną stawkę brutto to kpina z ludzi! Dobro ucznia się nie liczy. Ile może, już i tak sfrustrowany nauczyciel dać się poniżać?