PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN: Mocne wsparcie kształcenia zawodowego z unijnych RPO

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 16:54
MEN: Mocne wsparcie kształcenia zawodowego z unijnych RPO
W ramach działań finansowanych ze środków RPO istnieje możliwość rozwoju doradztwa zawodowego dla uczniów oraz tworzenia centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego (CKZiU). (fot.shutterstock.com)

Regionalne Programy Operacyjne mają być jednym z głównych źródłem finansowania kształcenia zawodowego.
  • We wtorek (6.02) członkowie sejmowej podkomisji stałej do spraw kształcenia zawodowego wysłuchali informacji Ministra Edukacji Narodowej na temat możliwości finansowania kształcenia zawodowego w ramach RPO.
  • Pod koniec grudnia 2017 najwięcej pieniędzy na ten cel posiadały woj. małopolskie, śląskie i wielkopolskie. 

Reprezentujący MEN Piotr Bartosiak z Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego podał, że jednym ze źródeł finansowania kształcenia zawodowego są środki europejskie pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wysokość tych środków w perspektywie finansowej 2014-2020 wynosi 1 221 mln euro, z czego zdecydowana większość (1 100 mln euro) przypada na projekty realizowane w ramach RPO. Za decyzje o wykorzystaniu tych środków odpowiadają zarządy poszczególnych województw.

Według stanu na 31 grudnia 2017 r., najwięcej środków na finansowanie projektów z zakresu kształcenia zawodowego posiadają województwa: małopolskie (492 mln zł), śląskie (489 mln zł) i wielkopolskie (426 mln zł); najwięcej środków wydało województwo łódzkie - prawie 35 mln zł.

Czytaj więcej: Warmińsko-mazurski wicekurator oświaty do nauczycieli: Nie obciążajcie uczniów pracą domową

Działania podejmowane w ramach projektów regionalnych mogą być skierowane m.in. do szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe, uczniów i słuchaczy tych placówek oraz nauczycieli i instruktorów. Wsparcie kształcenia zawodowego ze środków RPO może obejmować m.in. doskonalenia nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu, podnoszenie umiejętności, kompetencji i kwalifikacji zawodowych przez uczniów, słuchaczy, a także przez osoby dorosłe oraz wyposażenie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe.

Dodatkowo, w ramach RPO możliwe jest sfinansowanie praktyk zawodowych dla uczniów szkół zawodowych oraz branżowych szkół I stopnia oraz staży zawodowych dla uczniów techników i szkół policealnych. Za udział w praktyce zawodowej lub stażu zawodowym uczniowie otrzymują stypendium.

Pracodawcy przyjmujący uczniów na staże i praktyki mogą skorzystać ze sfinansowania wydatków na materiały potrzebne do realizacji praktyk i staży w wysokości 5 tys. zł na osobę odbywająca praktykę lub staż.

W ramach działań finansowanych ze środków RPO istnieje możliwość rozwoju doradztwa zawodowego dla uczniów oraz tworzenia centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego (CKZiU).

Czytaj więcej: Rozporządzenie ws. organizacji szkół i przedszkoli trafiło do konsultacji

Posłanka PO i b. minister edukacji Krystyna Szumilas zwróciła uwagę, że środki na finansowanie kształcenia zawodowego w perspektywie 2014-2020 zostały zaplanowane przed 2014 r.; nowe wytyczne Ministra Rozwoju i Finansów zostały podpisane na początku br. To oznacza - jak mówiła - że urzędy marszałkowskie miały miesiąc na przygotowanie się do nowych wytycznych.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.