PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN: Nauczyciele dostaną podwyżki. Harmonogram wynagrodzeń w kwietniu

  • PAP/AT    30 marca 2017 - 10:10
MEN: Nauczyciele dostaną podwyżki. Harmonogram wynagrodzeń w kwietniu
Wynagrodzenia: Nauczyciele dostaną podwyżki. (fot.men.gov.pl)

W 2018 r. nauczyciele dostaną podwyżki. MEN zapowiada, że będą one "zdecydowane. W kwietniu minister edukacji Anna Zalewska przedstawi harmonogram podwyżek.
• Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada podwyżki dla nauczycieli.

• Podwyżki będą zdecydowane - poinformowała wiceszefowa MEN Marzena Machałek.

• Nauczyciele będą z nich zadowoleni - dodała.

"Od 2012 r. nie było ani waloryzacji, ani podwyżek nauczycieli" - zwróciła uwagę Machałek w radiowych Sygnałach Dnia. Przypomniała, że minister edukacji Anna Zalewska powołała zespół ds. statusu zawodowego nauczyciela; jak dodała w kwietniu pokaże ona harmonogram podwyżek dla nauczycieli.

Czytaj też: Minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli. Znamy szczegóły wyrównania od stycznia 2017

"Pracujemy nad zmianą, poprawą statusu nauczycieli, pracujemy nad poprawą warunków. W tym zespole są związki zawodowe, przedstawiciele samorządów i bardzo szanujemy tę pracę. W kwietniu pokażemy dorobek" - zadeklarowała Machałek.

Wyjaśniła, że zmiany wynagrodzeń, które będą uzgadniane z premier Beatą Szydło, rozpoczną się w 2018 r. Według Machałek nauczyciele będą z tych podwyżek "zadowoleni".

Dopytywana, czy pensje wzrosną o kilkanaście złotych czy o kilkadziesiąt, podkreśliła: "Nie. Zdecydowane podwyżki".

Machałek była też pytana o planowany na piątek strajk nauczycieli. Decyzję o przeprowadzeniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli i innych pracowników oświaty Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął na początku marca. ZNP domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - także finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

Wiceszefowa MEN jest przekonana, że "protest nie będzie miał szerokiego wymiaru", ponieważ - jak oceniła - "absolutna" większość nauczycieli i rodziców nie popiera go.

Zdaniem Machałek prezes ZNP Sławomir Broniarz "wielokrotnie zachowuje się głównie politycznie, ramię w ramię z KOD-em na różnych protestach". "W zasadzie nie mam wrażenia, że na sercu leżą mu nauczyciele" - zaznaczyła.

Przekonywała także, że reforma edukacji jest przede wszystkim po to, żeby stworzyć dobrą i "sensowną" szkołę. Dodała, że w jej wyniku będą "hamowane", w związku z niżem demograficznym, "niekontrolowane" zwolnienia nauczycieli. "Przewidujemy zwiększenie etatów. W związku z reformą nie będzie zwolnień" - zapewniła wiceminister.

Machałek oceniła również, że organizowanie sieci szkół "idzie naprawdę dobrze". "Spodziewamy się, że jutro (piątek) 99 proc. z sieci szkół będzie uchwalona" - wskazała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-03-30 15:55:23

    Zdecydowanie to zadłużacie ten kraj, który powoli nabiera wody ale wszyscy uważają, że Dobra Zmiana go uratuje? Figa z makiem!