PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN: o dłuższych wakacjach nie ma mowy

  • AW    16 lipca 2013 - 09:55
MEN: o dłuższych wakacjach nie ma mowy

Propozycja Polskiego Związku Organizatorów Turystyki dotycząca wprowadzenia różnych terminów rozpoczynania wakacji letnich nie jest możliwa do zaakceptowania - informuje resort edukacji.
Jak twierdzi MEN, zróżnicowanie terminów rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w różnych regionach kraju znacznie utrudniałoby organizację roku szkolnego, ponieważ uniemożliwiłoby ustalenie jednolitych dla całego kraju terminów sprawdzianu i egzaminów zewnętrznych, co spowodowałoby, że uczniowie nie mieliby zapewnionych takich samych warunków realizacji treści podstawy programowej.

Czytaj też: Dłuższy sezon wakacyjny szansą dla kurortów

To spowodowałoby także różnice w terminach przekazywania do szkół przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne zaświadczeń z wynikami sprawdzianu i egzaminów, a w konsekwencji różne terminy rekrutacji do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - czytamy w komunikacie na stronie internetowej misnisterstwa.

Wprowadzenie proponowanej przez Polską Izbę Organizatorów Turystyki zmiany mogłoby także utrudnić uczniom kontynuowanie nauki w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej w innym województwie, gdyż kalendarz rekrutacji, określany przez właściwego kuratora oświaty, powiązany jest z terminem zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Ponadto, zdaniem resortu,  przeprowadzanie sprawdzianu i egzaminów w różnych terminach przyczyniłoby się do zwiększenia nakładów finansowych, niezbędnych do ich realizacji.

MEN dodaje, że w 2010 r. wprowadzona została możliwość ustalania przez dyrektorów szkół dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zmiany umożliwiły w szkole podstawowej ustalenie 6 dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (przed zmianą były to 3 dni), w gimnazjum - 8 dni (przed zmianą - 5 dni), a w szkole, w której odbywa się egzamin maturalny 10 dni (przed zmianą 5 lub 6 dni). Wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od zajęć w ciągu roku szkolnego, powoduje większe zainteresowanie rodzinną ofertą turystyczną przez cały rok (tzw. długie weekendy).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.