PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN o doborze szkolnych lektur

  • AW    3 września 2013 - 10:29
MEN o doborze szkolnych lektur

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest w kanonie lektur szkolnych. Od grudnia 2008 roku nie było zmian w tym zakresie - informuje w komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej.
"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest obowiązkową lekturą w szkołach ponadgimnazjalnych. Przed 2009 r. w gimnazjum były omawiane fragmenty epopei, a omówienie całości było przewidziane dla szkół ponadgimnazjalnych - czytamy na stronie resortu. Komunikat został opublikowany po medialnych doniesieniach, że gimnazjaliści nie poznają dzieła Adama Mickiewicza, bo nie ma go w kanonie lektur.

MEN przypomina, że począwszy od roku szkolnego 2009/2010 wykaz lektur dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej stanowi integralny ciąg logiczny i dydaktyczny. W nowej podstawie programowej dobór lektur został przygotowany według następujących zasad:

- w klasach I-III szkoły podstawowej nauczyciel decyduje o doborze lektur dla swoich uczniów. Dla klas IV-VI szkoły podstawowej wskazana jest już lista proponowanych tekstów, spośród których nauczyciel wybiera pozycje do przeczytania. Są to głównie klasyczne pozycje literatury młodzieżowej, z uwzględnieniem kilku nowych tytułów, które w ostatnich latach weszły już do kanonu lektur szkolnych;

- w gimnazjum wskazane są kategorie lektur z literatury młodzieżowej i popularnej do wyboru, np. powieść przygodowa, obyczajowa, detektywistyczna, utwór fantasy oraz arcydzieła literatury klasycznej. Z dzieł Adama Mickiewicza wymagane są: "Dziady" cz. II, "Reduta Ordona" oraz wybrana ballada;

- w szkole ponadgimnazjalnej proponowane są wyłącznie arcydzieła, począwszy od antyku, a skończywszy na literaturze XX i XXI wieku. Dobrane są w ten sposób, żeby w ciągu dwóch etapów edukacji - gimnazjum-szkoła ponadgimnazjalna - uczeń miał możliwość poznania dzieł najważniejszych autorów w dziejach literatury polskiej oraz niektórych ważnych utworów literatury światowej. W szkołach ponadgimnazjalnych w zakresie podstawowym wymagane są: wybrane sonety i inne wiersze, w tym "Romantyczność" A. Mickiewicza oraz obowiązkowo: "Dziady" cześć III i "Pan Tadeusz".

Jak dodaje resort, aby nie dublować lektur na tych etapach edukacyjnych zastosowano zasadę, że na każdym czytane są inne dzieła poszczególnych autorów. Od grudnia 2008 roku nie było zmian w tym zakresie.

W związku z tym unika się powtórzeń tytułów dzieł wskazanych w wykazie lektur na obu etapach - powtarzają się tylko niektóre nazwiska twórców. W gimnazjum następuje dopiero wprowadzenie do "wysokiej" kultury. Arcydzieła polskiej i światowej literatury omawiane są w szkołach ponadgimnazjalnych.

MEN podkreśla, że poloniści obecnie mają znacznie większą swobodę w wyborze lektur pod kątem zainteresowań swoich uczniów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2013-09-04 18:08:07

    Takie to lektury Muszą być czytane, By słownictwo dzieci Było wzbogacane.