PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN o nauczycielskim pensum i nie tylko

  • PAP    20 listopada 2012 - 15:30
MEN o nauczycielskim pensum i nie tylko

Kwestie dotyczące pensum nauczycieli zostaną poruszone wtedy, gdy będą wyniki badań czasu pracy nauczycieli - poinformował wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. Według Jakubowskiego będą one znane wiosną 2013 r.
"Jak na razie posiadamy jedynie opinie, a nie mamy twardych danych, które pozwoliłyby na myślenie o zmianach" - poinformował wiceminister podczas wtorkowego internetowego czatu. Badanie czasu pracy nauczycieli prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych.

Większość pytań zadanych wiceministrowi edukacji przez internautów dotyczyła omawianych wspólnie przez przedstawicieli rządu, samorządów i związków zawodowych zmian w prawie oświatowym. Punktem wyjścia do tych rozmów były propozycje przedstawione wiosną przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jednym z postulatów samorządowców jest zwiększenie pensum nauczycieli, czyli obowiązkowej liczby godzin prowadzonych lekcji.

Jeden z internautów pytał wręcz, kiedy resort edukacji złoży do Sejmu projekt zmiany ustawy Karta Nauczyciela zgodny z postulatami samorządów.

Jakubowski odpowiedział: "Przygotowujemy własny projekt, który ma charakter kompromisu i niekoniecznie będzie uwzględniał wszelkie propozycje, zresztą często niespójne, przedstawicieli różnych jednostek samorządu terytorialnego i innych organizacji". Poinformował, że założenia do ministerialnego projektu będą przygotowane do końca roku.

Przypomniał, że spotkania z przedstawicielami samorządów i związków zawodowych będą prowadzone właśnie do końca roku 2012. "Po zakończeniu tych rozmów przedstawimy projekt zmian w ustawie, który będzie procedowany tak jak inne zmiany ustawowe" - napisał wiceminister.

Czytaj też: Propozycje zmian w Karcie nauczyciela

Jedna z internautek pytała, kiedy wejdzie w życie zapowiadana przez resort zmiana dotycząca zasad rozliczania się przez samorządy z kwot wydanych na wynagrodzenia nauczycieli.

Resort edukacji zaproponował podczas spotkań z samorządowcami i związkowcami zmianę przepisów dotyczących tzw. jednorazowych dodatków wyrównawczych. Dodatki takie muszą wypłacić samorządy nauczycielom, jeśli na swoim terenie wydadzą ogółem na wynagrodzenia nauczycieli mniej niż wynika z tzw. średniego wynagrodzenia. MEN chce, by samorządy nie rozliczały się jak dotąd z kwot wydanych na wynagrodzenia nauczycieli osobno dla wszystkich stopni awansu zawodowego, ale globalnie z całej kwoty.

"Myślę, że najwcześniej zmiany te mają szansę być wdrożone pod koniec 2013 r." - odpowiedział Jakubowski.

Jedno z pytań dotyczyło tego czy MEN planuje zniesienie ograniczeń ws. przekazywania prowadzenia szkół organizacjom, stowarzyszeniom i spółkom. Obecnie gminy mogą przekazać prowadzenie przedszkoli i szkół innym podmiotom tylko wtedy, gdy uczęszcza do nich mniej niż 70 dzieci. Samorządy chcą zniesienia tej granicy. Jakubowski podkreślił, że resort edukacji nie pracuje nad takimi zmianami.

Czytaj też: Miejska spółka nie do prowadzenia szkoły

Wiceminister zaznaczył także: "Według stanowiska MEN, które popierają decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, jednostki samorządu terytorialnego nie mogą wyzbywać się odpowiedzialności za realizację obowiązkowych zadań, a takim jest prowadzenie szkół. W związku z tym w obecnym stanie prawnym jednostki samorządu nie mogą przekazać prowadzenia wszystkich szkół zewnętrznym podmiotom".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • rozważny, 2012-11-21 17:24:33

    Pracowałem zarówno w samorządzie jak i w szkole jako nauczyciel. Praca w tych miejscach ma zupełnie inny charakter. Zapraszam samorządowców do pracy w szkole w wymiarze przez nich chętnie widzianym, zapraszam do przepracowania pensum w wymiarze obowiązującym dzisiaj poznania specyfiki pracy i późnie...jszego wysuwania propozycji. Z własnego doświadczenia wiem że przepracowanie 40 godzin w urzędzie gminy, bo z takim miałem do czynienia, jest mniej wypalające i męczące niż praca z dziećmi ( a dzieci są naprawdę różne ). Zwiększanie pensum ponad rozsądny wymiar doprowadzi do tego że w szkole nauczyciel bardziej będzie się opiekował dziećmi a nie je uczył.  rozwiń