PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN o organizacji Halloween i Walentynek w szkołach

  • MIW    8 stycznia 2018 - 07:49
MEN o organizacji Halloween i Walentynek w szkołach
Miejsce szkolnych walentynki jest na lekcjach z angielskiego? (fot. pixabay.com)

Uroczystości o charakterze niechrześcijańskim nie powinny znaleźć się w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły – taki wniosek płynie z odpowiedzi jaką na interpelację posła Adama Korola przedstawiła Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej.
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" Korol w swojej interpelacji poruszył wątek organizowania przez szkoły imprez niechrześcijańskich w kontekście Halloween oraz Walentynek. W udzielonej na interpelację odpowiedzi Marzena Machałek przypomina preambułę Prawa Oświatowego i zapisy mówiące o konieczności uwzględnienie w toku nauczania uniwersalnych zasad etyki. Dalej pisze jednak o tym, że do zadań szkoły należy m.in. wzmacnianie tożsamości narodowej i przywiązanie do tradycji narodowych, a także, iż obchody Halloween nie mieszczą się w polskiej tradycji. Kończąc swój wywód wiceminister edukacji stwierdza, że szkoła może podejmować tę tematykę w toku zajęć z języka obcego.

Czytaj: Kujawsko-pomorskie: Kurator oświaty przestrzega przed Halloween

- Zadania wychowawczo-profilaktyczne określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego nie odwołują się do organizowania uroczystości o charakterze niechrześcijańskim, a więc nie powinny znaleźć się w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły – pisze cytowana przez "DGP" Marzena Machałek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • uczeń, 2018-01-09 14:15:53

    Zamknijcie drzwi od kaplicy I stańcie dokoła truny; Żadnej lampy, żadnej świecy, W oknach zawieście całuny. ... Może to wkrótce będzie lektura drugiego obiegu?
  • Krystyna, 2018-01-08 16:04:21

    "Dziady" cz. II Mickiewicza też powinny być wycofane ze spisu lektur, wywoływanie duchów jest niechrześcijańskie, literaturę śródziemnomorską i mity - wielobóstwo, przecież to należy wycofać! Kilku laureatów Nobla , o nich nie wspominać! Nauka historii spisanej po wejściu PIS-u , TAK! ty...lko to powinno być wdrażane. Ksenofobia i nacjonalizm. Państwo propagandy... zaczynamy się cofać. Nikt nie ma prawa mieć swojego zdania, bo PIS to zdanie, wizja Orwella się spełnia, ja za kimś mądrym powtórzę: Quo vadis szkoło?  rozwiń