PARTNER PORTALU
 • BGK

MEN: Ocena zadań domowe jedną z form sprawdzania osiągnięć ucznia

 • aw/PAP    31 maja 2017 - 13:21
MEN: Ocena zadań domowe jedną z form sprawdzania osiągnięć ucznia
Zadawane powinny być takie prace domowe, do których uczeń został przygotowany podczas lekcji - przypomina MEN (fot.pixabay)

Celem prac domowych jest wspomaganie pracy dydaktycznej nauczyciela, ponieważ są one "cennym sposobem utrwalenia lub sprawdzenia wiadomości zdobytych podczas zajęć lekcyjnych" - twierdzi Ministerstwo edukacji Narodowej.
• Ocenianie zadań domowych przez nauczyciela może być jedną z form sprawdzania osiągnięć edukacyjnych ucznia - informuje MEN.

• To odpowiedź dla rzecznika praw dziecka, który zwracał uwagę, że uczniowie są za bardzo obciążeni pracami domowymi.

 

Wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć, który odpowiedział na pismo RPD, zwrócił uwagę, że o tym, jakie prace domowe zadawać swoim uczniom, decyduje nauczyciel, organizując proces dydaktyczno-wychowawczy.

Zaznaczył przy tym jednak, że podejmując decyzję dotyczącą zadawanych prac domowych, nauczyciel powinien brać również pod uwagę obciążenie uczniów wynikające np. z realizacji innych przedmiotów.

"Im młodszy wiek dziecka, tym więcej czasu po powrocie ze szkoły powinno ono odpoczywać i bawić się. Natomiast im starszy uczeń i wyższy etap edukacyjny, tym cenniejsza jest jego praca samodzielna" - podkreślił Kopeć.

Zwrócił uwagę, że celem prac domowych jest wspomaganie pracy dydaktycznej nauczyciela, ponieważ są one "cennym sposobem utrwalenia lub sprawdzenia wiadomości zdobytych podczas zajęć lekcyjnych, pod warunkiem, że uczeń opanował treści nauczania w wyniku przeprowadzonych w szkole zajęć i jest w stanie samodzielnie zadania domowe wykonać".

Jak dodał, spełnienie tego warunku nakłada na nauczyciela obowiązek zadawania takich prac domowych, do których uczeń został przygotowany podczas lekcji.

Wiceminister przypomniał przy tym, że funkcjonujące w szkołach rady rodziców mogą występować do dyrektora, organu prowadzącego szkołę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły.

Marek Michalak w wystąpieniu do MEN napisał, że do jego biura zgłaszają się dzieci i ich rodzice ze skargami na nadmiar zadawanych prac domowych. Argumentował, że uczniowie są przemęczeni, nie mają możliwości odpoczynku oraz szans na realizowanie pasji.

Zwracał uwagę, że nauczyciel zadający pracę domową zwykle nie wie o pracach z innych przedmiotów. Rzecznik powoływał się na badania, które pokazały, że zadawanie prac domowych może być źródłem konfliktów w rodzinie; wskazywał, że przeciętny czas przeznaczany na wykonanie pracy domowej wynosi pół godziny z polskiego i tyle samo z matematyki, co oznacza, że tylko na zadania z tych dwóch przedmiotów uczeń w ciągu tygodnia musi poświęcić około 4-5 godzin.

Według RPD, dopuszczanie do nadmiernego obciążania dzieci pracami domowymi narusza przepis Konwencji o prawach dziecka, zgodnie z którym dziecko ma prawo do wypoczynku i czasu wolnego oraz stanowi nieuzasadnioną ingerencję szkoły w życie prywatne rodzin poprzez pośredni wpływ na rozkład dnia i dysponowanie wspólnym wolnym czasem dzieci i rodziców. Rzecznik zwrócił się do minister edukacji o analizę problemu oraz rozważenie możliwości włączenia tego zagadnienia do planu nadzoru pedagogicznego ministra edukacji narodowej na kolejny rok szkolny.

Kopeć poinformował, że propozycja włączenia tego tematu do planu nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2017/2018 zostanie rozważona.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.