PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN: Opłaty za wychowanie przedszkolne nie dla 6-latków

  • MN    7 kwietnia 2017 - 10:57
MEN: Opłaty za wychowanie przedszkolne nie dla 6-latków
Na dzieci 6-letnie naliczana jest średnia kwota subwencji oświatowej. (fot. youtube.com)

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina o obowiązujących zasadach pobierania opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego.
• Dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą 6 lat, nie są objęte opłatą za korzystanie z wychowania przedszkolnego. 

• Możliwość pobierania takich opłat za dzieci 6-letnie została zniesiona 1 stycznia 2017 r.

• Dzieci 6-letnie objęto subwencją oświatową, która średnio wynosi 4,3 tys. zł. 

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że zgodnie z przepisami możliwość pobierania opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego obejmuje dzieci w wieku do 5 lat.

Oznacza to, że zniesienie możliwości pobierania opłat dotyczy dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego, tj. dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą 6 lat, z zastrzeżeniem, że zniesienie opłat następuje od początku roku szkolnego (i obowiązuje cały rok szkolny).

Zgodnie z przyjętą w przepisach oświatowych zasadą dzieckiem 6-letnim jest dziecko, które rozpoczyna edukację przedszkolną od nowego roku szkolnego (od września), w roku kalendarzowym, w którym kończy 6 lat (niezależnie od tego czy następuje to 1 stycznia, czy też 31 grudnia danego roku). Podobnie należy definiować dziecko 5-letnie.

Czytaj też: Samorządy dostaną kasę na nauczycieli dojeżdżających do ucznia?

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2017 roku zniesiona została możliwość pobierania przez organ prowadzący opłat za pobyt dziecka w wieku 6 lat w publicznej placówce wychowania przedszkolnego. Ma to związek z tym, że 6-letnie dzieci uczęszczające do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego objęte zostały subwencją oświatową.

Zgodne ze sposobem naliczenia subwencji na 2017 r. na dzieci w wieku 6 lat i powyżej realizujących roczne przygotowanie przedszkolne naliczana jest średnia kwota subwencji w wysokości 4,3 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.