PARTNER PORTALU
 • BGK

MEN opublikował rozporządzenie ws. awansów nauczycieli

 • JP    20 marca 2018 - 18:35
MEN opublikował rozporządzenie ws. awansów nauczycieli
W ramach oceny nauczyciel może otrzymać ocenę wyróżniającą, bardzo dobrą, dobrą lub negatywną. Fot. Shutterstock

1 września 2018 r. wejdą w życie nowe zasady awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało właśnie szczegóły rozporządzenia. Nie ma w nim „postawy moralnej”, ale jest „kształtowanie u uczniów szacunku i postaw obywatelskich”.
27 października 2017 r. uchwalono ustawę o finansowaniu zadań oświatowych, która zmieniła Kartę Nauczyciela. W związku ze znacznymi różnicami pomiędzy obowiązującymi a projektowanymi zasadami awansów, MEN opublikował w tej sprawie odpowiednie rozporządzenie.

Zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych, odejdzie się - przy awansie zawodowym - od oceny dorobku zawodowego nauczyciela na rzecz oceny jego pracy. Niezależnie od tego, takiej ocenie co trzy lata będą podlegać wszyscy nauczyciele. Każdy nauczyciel będzie mógł być poddany ocenie także w dowolnym terminie na wniosek rady szkoły, rady rodziców, organu prowadzącego szkołę lub dyrektora.

Nowe zasady będą obowiązywać od 1 września 2018 r.

Czytaj też: Wskaźniki oceny pracy nauczycieli w regulaminie szkoły. Adam Bodnar: To grozi napięciami

Kryteria oceny pracy nauczycieli obejmują m.in. poprawność merytoryczną zajęć, wspieranie rozwoju, poszerzanie wiedzy, a także „kształtowanie u uczniów szacunku do drugiego człowieka oraz postaw obywatelskich i prospołecznych, w tym przez własny przykład nauczyciela”. Jest to odejście od wcześniej proponowanego kryterium „prezentowania postawy moralnej i etyczne postępowanie nauczyciela”.

W ramach oceny nauczyciel może otrzymać ocenę wyróżniającą, bardzo dobrą, dobrą lub negatywną.

W lutym minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała, że w okolicach maja planuje zakończyć procedurę i przygotować przykładowe regulaminy.

Pełny tekst projektu rozporządzenia do pobrania poniżej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • dyrektor, 2018-03-23 15:53:52

  bardzo zła propozycja skali ocen. Brakuje oceny dla pracy słabej, a takich nauczycieli mamy wielu...
 • Ech, 2018-03-23 15:51:30

  Do Pola: bo to misja... a nie zwykła robota ;-)
 • Pola, 2018-03-21 17:36:31

  Nie dość, że zarabiam jak kasjerka z Biedronki, to będą mnie oceniać co trzy lata, jakbym zarabiała jak sędzia Sądu Najwyższego (29 tys. + trzynasta pensja + nagrody). Jak można oczekiwać od nauczyciela wysokich kwalifikacji, a jednocześnie płacić wysoko wykwalifikowanemu fachowcowi jak robotnikowi... z wykształceniem podstawowym (bo po zawodówce więcej się zarabia niż w zawodzie nauczyciela). To się wszystko w głowie nie mieści. Skandal!  rozwiń