PARTNER PORTALU
 • BGK

MEN opublikował wzór uchwały, jaką mają przyjąć samorządy ws. sieci szkół

 • PAP/JS    13 stycznia 2017 - 21:30
MEN opublikował wzór uchwały, jaką mają przyjąć samorządy ws. sieci szkół
W opublikowanym liście do samorządowców minister Zalewska napisała m.in., że w budżecie państwa zarezerwowane są "pieniądze na pokrycie bieżących wydatków związanych z wprowadzaniem reformy". fot.men.gov.pl

• Będziemy wspierać każdy samorząd we wdrażaniu reformy oświaty - zapewnia minister edukacji Anna Zalewska w liście do samorządowców.
• Wraz z nim resort opublikował  wzór uchwały, jaką mają przyjąć samorządy ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju.
Takie uchwały wszystkie samorządy muszą przyjąć do końca marca i - jak mówiła wcześniej minister - sami samorządowcy w toku konsultacji prosili o przygotowanie przez MEN wzoru tego aktu. "Po to, żeby był on jednolity, żeby nie było wątpliwości i by wojewodowie nie mieli kłopotu z oceną prawną" - wyjaśniała Zalewska.

Przygotowane przez samorządy sieci szkół będą opiniowane przez kuratorów, a ich opinia będzie dla samorządów wiążąca.

W projekcie uchwały zaproponowano zapisy uwzględniające różne możliwe warianty przekształcania gimnazjów lub włączania ich do istniejących już szkół oraz załączniki zawierające tabele opisujące plan sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów do 31 sierpnia 2019 r. (będzie to ostatni dzień istnienia gimnazjów) oraz opisujące sieć publicznych szkół podstawowych od 1 września 2019 r.

Zgodnie z ustawami: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, zmieniona zostanie struktura szkół w Polsce. W miejsce obecnie istniejących wprowadzone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

Czytaj też: Ruszyła kampania informacyjna MEN na temat reformy oświaty

Wprowadzono wiele możliwości przekształcania szkół. Zespół szkół, w skład którego wchodzi dotychczasowa 6-letnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, stanie się z mocy prawa 8-letnią szkołą podstawową. Pozostałe gimnazja mogą zostać przekształcone w szkołę podstawową, w liceum, technikum, szkołę branżową lub mogą zostać włączone, do któregoś z nowo powstałych typów szkół.

Decyzja co do formy i czasu przekształcenia gimnazjum albo jego włączenia do innej szkoły należeć będzie do kompetencji samorządu prowadzącego gimnazjum, osoby prawnej lub osoby fizycznej prowadzącej dotychczasowe publiczne lub niepubliczne gimnazjum.

W opublikowanym  liście do samorządowców minister Zalewska napisała m.in., że w budżecie państwa zarezerwowane są "pieniądze na pokrycie bieżących wydatków związanych z wprowadzaniem reformy".

"Szacujemy, że w najbliższych dwóch latach koszty zmian wyniosą około 900 mln zł. Zapewniliśmy te środki w subwencji oświatowej. Zagwarantowaliśmy również finansowanie na kolejne lata. Od 2017 r. subwencją oświatową objęliśmy dzieci sześcioletnie w przedszkolach, w kwocie 4300 zł średnio na dziecko. Łącznie na ten cel z budżetu będzie przekazana kwota 1 mld 430 mln zł." - głosi list.

"Ponadto na dostosowanie szkół do reformy planujemy corocznie pieniądze dla samorządów z rezerwy 0,4 proc. subwencji oświatowej. W tym roku będzie to około 168 mln zł. Dokonaliśmy waloryzacji wynagrodzeń nauczycieli oraz pokryliśmy jej koszty w kwocie 418 mln zł." - napisała minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Marts, 2017-02-07 22:26:15

  Co znaczy że opinia kuratorium będzie wiążąca?
 • koliber, 2017-01-26 13:42:12

  Ciekawy jest problem włączania gimnazjów do szkół podstawowych. Zgodnie z nowymi przepisami określając warunki włączenia gimnazjum do podstawówki należy określić datę zakończenia funkcjonowania gimnazjum. Zapisy powyższe stanowią więc zgodnie z ustawą akt założycielski 8-letniej szkoły podstawowej i... akt likwidacyjny gimnazjum. Oczywiście zgodnie z ustawą w takiej podstawówce będą włączone oddziały dotychczasowego gimnazjum. Problem w tym że przepisy wprowadzające ustawę wymagają żeby określić w uchwale datę zakończenia działalności gimnazjum na 31 sierpnia roku w którym nastąpi włączenie. Tak więc włączając z dniem 31 sierpnia 2017 roku gimnazjum do podstawówki likwidujemy z tym dniem gimnazjum. Co więc z włączonymi do podstawówki gimnazjalistami ? Kiedy zakończą edukację w 2019 roku otrzymają świadectwo ukończenia - no właśnie - jakiej szkoły? Gimnazjum? Raczej nie bo je zlikwidowaliśmy z dniem 31 sierpnia 2017 roku - nie ma pieczątek, regonu, nie ma szkoły w SIO. Szkoły Podstawowej? To absurd - przecież te dzieciaki to gimnazjaliści. A może dostaną świadectwa ukończenia klasy gimnazjalnej na druku opieczętowanym przez szkołę podstawową. Absurd do kwadratu.Oczywiście tymi dzieciakami nikt się w MEN-ie nie przejmuje. Podobnież reforma jest najważniejsza, a później jakoś to będzie  rozwiń