PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN ostrzega przed komercyjnymi bazami

  • AW    5 września 2012 - 18:13
MEN ostrzega przed komercyjnymi bazami

Ministerstwo Edukacji Narodowej uzyskało informację, że pojawiają się firmy komercyjne oferujące szkołom i placówkom wpis do baz danych tworzonych przez te firmy. Resort ostrzega, że umieszczenie danych szkół i placówek w tych bazach może się wiązać z odpłatnością.
MEN uczula dyrektorów placówek oswiatowych, że firmy te mogą zbierać dane szkół do celów handlowych posługując się jednocześnie nazwą „system informacji oświatowej". Może to wprowadzać dyrektorów szkół i placówek w błąd, poprzez sugestię, że wpis do takich komercyjnych baz jest spełnianiem obowiązku zgłoszenia informacji o danej placówce przewidzianego w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej.

Resort przypomina, że proces rejestracji placówki w bazie danych SIO, tj. w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych, prowadzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jest realizowany nieodpłatnie  przy pomocy oprogramowania udostępnionego na stronie Systemu Informacji Oświatowej www.sio.men.gov.pl w sposób opisany w ustawie oraz na stronie systemu.

Inne strony internetowe zawierające w swojej nazwie - nazwę „system informacji oświatowej" lub „sio" nie są oficjalnymi stronami bazy danych tworzonej przez MEN i bardzo często odnoszą się do usług firm prywatnych pozyskujących dane szkół i placówek do własnych celów.

Czytaj też: Prezydent podpisał nowelę o SIO

Ministerstwo Edukacji Narodowej prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na powyższe praktyki oraz sygnalizowanie podobnych spraw w Centrum Informatycznym Edukacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej ( modernizacja.sio@cie.men.gov.pl ).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.