MEN ostrzega przed komercyjnymi bazami

Ministerstwo Edukacji Narodowej uzyskało informację, że pojawiają się firmy komercyjne oferujące szkołom i placówkom wpis do baz danych tworzonych przez te firmy. Resort ostrzega, że umieszczenie danych szkół i placówek w tych bazach może się wiązać z odpłatnością.
MEN ostrzega przed komercyjnymi bazami

MEN uczula dyrektorów placówek oswiatowych, że firmy te mogą zbierać dane szkół do celów handlowych posługując się jednocześnie nazwą „system informacji oświatowej". Może to wprowadzać dyrektorów szkół i placówek w błąd, poprzez sugestię, że wpis do takich komercyjnych baz jest spełnianiem obowiązku zgłoszenia informacji o danej placówce przewidzianego w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej.

Resort przypomina, że proces rejestracji placówki w bazie danych SIO, tj. w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych, prowadzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jest realizowany nieodpłatnie  przy pomocy oprogramowania udostępnionego na stronie Systemu Informacji Oświatowej www.sio.men.gov.pl w sposób opisany w ustawie oraz na stronie systemu.

Inne strony internetowe zawierające w swojej nazwie - nazwę „system informacji oświatowej" lub „sio" nie są oficjalnymi stronami bazy danych tworzonej przez MEN i bardzo często odnoszą się do usług firm prywatnych pozyskujących dane szkół i placówek do własnych celów.

Czytaj też: Prezydent podpisał nowelę o SIO

Ministerstwo Edukacji Narodowej prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na powyższe praktyki oraz sygnalizowanie podobnych spraw w Centrum Informatycznym Edukacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej ( modernizacja.sio@cie.men.gov.pl ).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE