PARTNER PORTALU
 • BGK

MEN: Plan podwyżek dla nauczycieli zgodnie z zapowiedziami

 • bad    5 kwietnia 2018 - 11:24
MEN: Plan podwyżek dla nauczycieli zgodnie z zapowiedziami
Anna Zalewska (fot. mat. MEN)

"W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi doniesieniami medialnymi na temat rzekomych opóźnień w wypłacaniu zapowiadanych zwiększonych wynagrodzeń dla nauczycieli informuję, że nie ma mowy o jakichkolwiek opóźnieniach" - oświadcza Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Resort edukacji zwraca uwagę na to, że nauczyciele otrzymają wyrównanie pensji, uwzględniające podwyżki od 1 kwietnia najpóźniej do końca miesiąca. Samorządy są do tego zobowiązane ustawą okołobudżetową.

Czytaj też: ZNP: Po odjęciu inflacji podwyżki wyniosą 1,45 proc.

MEN przypomina też, że począwszy od kwietnia 2018 roku rozpoczęto wprowadzanie planu podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o około 15,8 proc. w ciągu trzech lat. Według obliczeń poczynionych w ministerstwie, skala tej podwyżki jest zgodna z przewidywanym w tym okresie wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, który szacowany jest na 15,9 proc.

Czytaj też: Kumulacja roczników: petycja ws. publikacji warunków rekrutacji w 2019 r.

- Kolejne etapy podwyższania płac nauczycielskich zostaną wprowadzone odpowiednio od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r. Ponadto należy przypomnieć, że ostatnia podwyżka płac nauczycieli miała miejsce w 2012 r. W 2017 r. po raz pierwszy od 5 lat nauczyciele otrzymali waloryzację wynagrodzeń w wysokości 1,3 proc. - wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Rebus, 2018-04-05 21:46:29

  A co była aż tak zapracowana że nie mogła rozporządzenia 15 marca podpisać?.
 • Służba nie drużba, 2018-04-05 15:26:38

  W Dzienniku Ustaw z 29 marca 2018 roku ukazało się rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, które daje podstawę do wypłaty podwyżek. Rozporządzenie weszło w życie 1 kwietnia. Od tego też dnia nauczycielom należy się podwyżka. Kwietniowej pensji nie sposób naliczyć we...dług nowych zasad (nauczyciele otrzymują pensję "z góry"), pracodawca (szkoła) wypłaca pedagogom w kolejnym miesiącu wyrównanie. Dlatego też aby zracjonalizować prace i zadania służ kadrowo-płacowych oraz finansowo-księgowych w zakresie przygotowania, naliczenia i wypłacenia podwyżek, ich wdrożenie wraz z przekazaniem wynagrodzeń nauczycielom powinno nastąpić z początkiem maja łącznie z wyrównaniem za kwiecień.  rozwiń
 • jancz, 2018-04-05 14:30:01

  No właśnie! I to jest to nieustające puszczanie nieprawdziwych informacji tylko dlatego, by być zmuszonym do zaprzeczania. Dotyka to najlepszych i najuczciwszych ministrów. Byle tylko szczuć! Byle tylko było jak było za czasów tych genialnych pań minister: Szumilas, Hall.