PARTNER PORTALU
 • BGK

MEN podaruje uczniom dodatkowy tydzień wakacji? Może za rok

 • PAP/MIW    11 lipca 2016 - 15:42
MEN podaruje uczniom dodatkowy tydzień wakacji? Może za rok

MEN podkreśla, że zmiana pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie, ale i zakończenie postępowania rekrutacyjnego do szkół. (fot. : www.mev.gov.pl)

• Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje zmianę w rozporządzeniu w sprawie organizacji roku szkolnego.
• Projekt zakłada, że uczniowie najwcześniej rozpoczną wakacje 21 czerwca, a najpóźniej - 27 czerwca.
• Zdaniem MEN nie będzie jednak miało negatywnego wpływu na realizację w szkołach podstawy programowej kształcenia ogólnego.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w ostatni piątek czerwca. To oznacza, że uczniowie mogą się udać na wakacje najwcześniej 24 czerwca (tak było w tym roku), a najpóźniej 30 czerwca.

Proponowana zmiana oznacza, to, że uczniowie najwcześniej rozpoczną wakacje 21 czerwca, a najpóźniej - 27 czerwca.

Zakończenie roku szkolnego w najbliższy piątek po 20 czerwca spowoduje, że szkolny 2016/2017 zakończy się 23 czerwca. Jeśli zmiana miałaby nie wejść w życie, to rok szkolny w przyszłym roku zakończyłby się 30 czerwca.

Jak zauważono w uzasadnieniu do projektu, w wyniku proponowanej zmiany czas realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym zostanie skrócony o kilka dni. Skrócenie tego czasu - zdaniem MEN - nie będzie jednak miało negatywnego wpływu na realizację w szkołach podstawy programowej kształcenia ogólnego.

- Istnieje ogromne zapotrzebowanie społeczne na utrzymanie tradycji polskiej oświaty, zgodnie z którą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w drugiej połowie czerwca, ale nie w ostatnim dniu tego miesiąca. Ponadto, skrócenie czasu przeznaczonego na realizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie, a w konsekwencji również zakończenie postępowania rekrutacyjnego do szkół - poinformowało MEN.

Zgodnie z projektem nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 września 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Julek, 2016-07-12 13:13:57

  To jest oczywista próba przekupienia nauczycieli i uczniów (a tym samym i rodziców), żeby zaakceptowali "dobrą zmianę" w edukacji.
 • kkk, 2016-07-12 11:35:10

  Aby zdobyć poparcie nauczycieli i ZNP pani minister dobrej zmiany powinna ogłosić początek roku szkolnego 1 grudnia a koniec na ostatni dzień lutego. Zyska minister ta dobra zmianą uznanie uczniów i pracowników oświaty i przyczyni się do zwiększenia matołów i zwolenników pisiorstwa.
 • ratio, 2016-07-12 09:56:54

  jasne, produkujcie jeszcze większych matołów.