MEN: prace nad e-podręcznikiem nie są zagrożone

- Przygotowanie e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej, czyli dla klas I-III szkoły podstawowej, nie jest zagrożone, mimo że prezentacja pierwszych jego fragmentów jest przesunięta - zapewnia MEN. Nowy termin prezentacji ma być podany niedługo.
MEN: prace nad e-podręcznikiem nie są zagrożone

Opracowanie i udostępnienie bezpłatnych e-podręczników jest jednym z elementów wieloletniego programu cyfryzacji polskiej szkoły "Cyfrowa szkoła".

Zgodnie z harmonogramem prac - przygotowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i opublikowanym na jego stronie internetowej - prezentacja fragmentów e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej została zaplanowana na 31 marca. Data ta została wyznaczona w ubiegłym roku.

"Informacja - zamieszczona na stronie internetowej ORE - jest nieaktualna, za co przepraszamy. Harmonogram zakładał możliwość niewielkich przesunięć. Cały projekt nie jest zagrożony. Nową datę prezentacji poznacie państwo wkrótce" - poinformowała rzeczniczka MEN Joanna Dębek.

Czytaj też:  Można zobaczyć e-podręczniki

Wyjaśniła, że na potrzeby edukacji wczesnoszkolnej trwają prace nad umożliwieniem edycji e-podręczników w trybie pełnoekranowym adekwatnym do poziomu wiekowego uczniów w klasach 1-3. Ponadto w dalszym ciągu testowana jest warstwa graficzna e-podręczników w wersji 3D oraz moduły interaktywne dedykowane dla tego etapu edukacyjnego.

Zgodnie z rządowym programem "Cyfrowa szkoła" do 2015 r. ma powstać 18 e-podręczników do 14 różnych przedmiotów do wszystkich etapów nauki, począwszy od I klasy szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, po całą szkołę ponadgimnazjalną. Udostępnione będą bezpłatnie uczniom, nauczycielom i rodzicom.

Za merytoryczne przygotowanie e-podręczników do matematyki i przedmiotów informatycznych odpowiada Politechnika Łódzka. Za e-podręczniki z zakresu przedmiotów humanistycznych merytorycznie odpowiada Uniwersytet Wrocławski, za e-podręczniki do przedmiotów przyrodniczych - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a za e-podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej - Grupa Edukacyjna S.A. Za stronę techniczną przygotowania wszystkich e-podręczników odpowiada Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, będące pionem Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.

W październiku ubiegłego roku fragmenty e-podręczników do matematyki do IV klasy szkoły podstawowej, I klasy gimnazjum oraz I klasy szkoły ponadgimnazjalnej zostały udostępnione na platformie internetowej www.epodręczniki. Kolejne fragmenty kolejnych e-podręczników mają być sukcesywnie prezentowane w tym roku.

E-podręczniki umieszczone zostaną na specjalnej platformie internetowej, będzie z nich można korzystać przy użyciu urządzeń o różnych parametrach technicznych i systemach operacyjnych.

Projekt "E-podręczniki kształcenia ogólnego" jest sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego szacunkowa wartość wynosi 45 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE