PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN przedłużyło konsultacje podręcznika "Nasza szkoła"

  • PAP    13 stycznia 2015 - 17:08
MEN przedłużyło konsultacje podręcznika "Nasza szkoła"

fot.pixelio.de

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło o tydzień, czyli do 20 stycznia konsultacje pierwszych części przygotowywanego na zlecenie resortu podręcznika dla uczniów II klasy szkoły podstawowej pt. "Nasza szkoła".
Jak poinformowała PAP rzeczniczka MEN Joanna Dębek, do tej pory podręcznik dla drugoklasistów obejrzało w internecie prawie 40 tysięcy osób. Jest on dostępny na stronach http://naszaszkola.men.gov.pl i http://naszelementarz.men.gov.pl Za pomocą tych stron każdy chętny może też przesłać do ministerstwa swoje uwagi i opinie.

W odróżnieniu od "Naszego elementarza" dla pierwszoklasistów, w którym treści z zakresu języka polskiego, przyrody, społeczeństwa i matematyki wzajemnie się przeplatały i uzupełniały, w podręczniku dla drugoklasistów wyodrębniono treści matematyczne. Dlatego do uczniów trafią dwa książki: "Nasza szkoła" i "Nasza szkoła. Matematyka".

Za treści z zakresu języka polskiego, przyrody i społeczeństwa odpowiada Maria Lorek (główna autorka podręcznika dla pierwszoklasistów) i Monika Zatorska, która jest odpowiedzialna głównie za treści przyrodnicze. Część matematyczną przygotowała Agata Ludwa, autorka wielu popularnych zeszytów ćwiczeń dla najmłodszych.

Podobnie jak w przypadku podręcznika dla pierwszaków, także "Nasza szkoła" i "Nasza szkoła. Matematyka" będą podzielone na cztery części. Z pierwszych z nich uczniowie uczyć się będą we wrześniu, październiku i listopadzie, z drugich - w grudniu, styczniu i lutym, z trzecich - w marcu i kwietniu, z czwartych - w maju i czerwcu.

Z nowego bezpłatnego podręcznika korzystać będą uczniowie, którzy we wrześniu 2015 r. trafią do II klas szkół podstawowych. To ten sam rocznik, który obecnie uczy się w I klasie z przygotowanego na zlecenie MEN "Naszego elementarza". Są oni jednocześnie pierwszym rocznikiem uczniów, który korzysta z bezpłatnych, wieloletnich podręczników, będących własnością szkoły udostępnianą uczniom. Podręczniki te mają służyć co najmniej trzem rocznikom.

"Nasz elementarz" wybrało ponad 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 procent szkół publicznych. Obok wersji standardowej ma on cztery wersje adaptacji - dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami. Przygotowanie podręcznika, druk i dystrybucja finansowane są z budżetu państwa.

Nauczyciele mogą skorzystać z innego podręcznika niż rządowy "Nasz elementarz" pod warunkiem, że jego zakup finansuje jej organ prowadzący (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie może domagać się od rodziców zakupu podręczników. Ta zasada będzie dotyczyła także podręcznika do II i do III klasy szkoły podstawowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.