PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN przedstawiło swoje priorytety na nowy rok szkolny

  • PAP    27 sierpnia 2014 - 11:57
MEN przedstawiło swoje priorytety na nowy rok szkolny

Przygotowanie podręczników dla klasy II i III szkoły podstawowej, wzmocnienie szkolnictwa zawodowego i nauczania matematyki, podniesienie poziomu bezpieczeństwa w szkołach - to priorytety MEN przedstawione w Sejmie przez minister Joannę Kluzik-Rostkowską.
"Przede wszystkim napiszemy podręcznik do klasy II i III" - podkreśliła minister. Poinformowała, że pierwsza część "Naszego elementarza" - bezpłatnego przygotowanego na zlecenie MEN podręcznika dla uczniów klas I szkół podstawowych - już czeka na nich w szkołach.

Zaznaczyła, że przygotowanie podręczników dla uczniów niższych klas szkoły podstawowej to "element większej całości, fundamentalna zmiana na rynku podręczników, która budziła bardzo wiele namiętności w ciągu ostatnich miesięcy". "Zmiana ta w sensie prawnym została już przeprowadzona. Przypomnę: do 2017 roku zarówno w szkołach podstawowych, jak i gimnazjach będą podręczniki wieloletnie, bezpłatne z punktu widzenia rodziców, będące własnością szkoły przekazywaną kilku rocznikom" - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

Czytaj: Jak nie przepłacać za podręczniki

Szefowa resortu edukacji podała także, że zbliżający się rok szkolny 2014/2015 będzie dedykowany szkolnictwu zawodowemu. "Dziś młodzi ludzie w Polsce nadal bardzo szanują sobie dobre wykształcenie ogólne. Jest również, co raz większe zainteresowanie, oczekiwanie, żeby to dobre wykształcenie ogólne łączyć z zawodowym" - zaznaczyła. Podkreśliła, że tam, gdzie szkolnictwo zawodowe jest trochę zaniedbane musi zostać odbudowane, musi być bardzo solidna oferta dla tych, którzy chcą uczyć się w szkolnictwie zawodowym, musi być też korelacja i współpraca szkolnictwa zawodowego z lokalnym rynkiem pracy.

"Rzecz trzecia - bezpieczeństwo w szkole. Przemoc w szkole jest faktem. Mówią o tym zarówno badania MEN, jak i Najwyższej Izby Kontroli. Często nauczyciele nie bardzo chcą na ten temat rozmawiać, bo mają małe zewnętrzne wsparcie, lub nie mają go w ogóle" - zauważyła Kluzik-Rostkowska. Dlatego - jak zaznaczyła - ważnym zadaniem ministerstwa edukacji na najbliższe miesiące będzie przygotowanie solidnego pakietu wsparcia dla nauczycieli. Zapowiedziała też uruchomienie infolinii dotyczącej kwestii przemocy w szkołach.

Czytaj też: Nauczyciele są przepracowani, a uczniowie się nudzą

Czwartym priorytetem MEN ma być nauczanie matematyki. "Wiemy, że egzamin maturalny z matematyki w tym roku nie poszedł najlepiej. Matematyka, która może być przedmiotem fascynującym, która może być doskonałą zabawą pod warunkiem, że uczeń ma dobrego przewodnika" - mówiła minister. "Są nauczyciele, którzy radzą sobie bardzo dobrze. Są też nauczyciele, którzy potrzebują od nas wsparcia, tak by zajęcia prowadzić w sposób bardziej fascynujący uczniów" - oceniła. Dlatego - zaznaczyła - także temu przedmiotowi poświęcone będzie w tym roku bardzo dużo uwagi, poczynając od nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

"Mam takie swoje marzenie - zawsze bardzo ceniłam matematyczną szkołę lwowską, polskich matematyków okresu dwudziestolecia - by udało się pokazać, że mieliśmy wtedy nie tylko wielkich polityków, ale też wielkich matematyków, którzy zaważyli na losach świata. Gdyby się to udało, byłabym bardzo szczęśliwa" - tymi słowami Kluzik-Rostkowska zakończyła swoje sejmowe wystąpienie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.