PARTNER PORTALU
 • BGK

MEN przypomina: Podręczniki i przybory szkolne uczniowie mogą zostawiać w szkole

 • aw/PAP    15 lutego 2018 - 14:17
MEN przypomina: Podręczniki i przybory szkolne uczniowie mogą zostawiać w szkole
Organy prowadzące szkoły rozwiązują to w różny sposób, część szkół kupuje uczniom szafki, cześć organizuje miejsce, w którym uczniowie mogą zostawić przybory czy podręczniki (for.pixabay)

Szkoła ma obowiązek zapewnić uczniom możliwość pozostawienia w niej części podręczników i przyborów - przypomina MEN. Zapowiada wspólne działania z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz kampanię informującą o wpływie przeciążonych tornistrów na zdrowie uczniów.
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało na swojej stronie internetowej komunikat dotyczący tych kwestii.
 • Rzeczniczka prasowa resortu Anna Ostrowska podkreśla w nim, że obowiązujące przepisy prawa zapewniają uczniom możliwość pozostawienia w szkole części podręczników i przyborów szkolnych.
 • Wymóg ten został nałożony na dyrektora szkoły od 2009 r. w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

"Organy prowadzące szkoły rozwiązują to w różny sposób, część szkół kupuje uczniom szafki, cześć organizuje miejsce, w którym uczniowie mogą zostawić przybory czy podręczniki. Z badań Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że znacząca większość badanych przez GIS szkół wywiązuje się z obowiązku, który jest na nie nałożony w tym zakresie" - podała.

"Ponadto dyrektor szkoły jest zobowiązany do ustalenia tygodniowego rozkładu zajęć edukacyjnych z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy. Musi być w nim jednocześnie zapewnione równomierne obciążenie zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia" - dodała.

Ostrowska oceniła, że "problem jest złożony, a jego rozwiązanie musi obejmować swym zasięgiem różnorodne działania przy współpracy z innymi podmiotami".

Dlatego - jak poinformowała - MEN zawarło z Głównym Inspektorem Sanitarnym porozumienie w sprawie współpracy na rzecz rozwoju edukacji zdrowotnej w środowisku szkolnym, w ramach którego zostaną przeprowadzone konferencje merytoryczne skierowane do nauczycieli i dyrektorów szkół w 16 województwach. Tematem głównym będzie m.in. profilaktyka, bezpieczeństwo i higiena w szkole.

"Jednocześnie w MEN trwają prace nad nowelizacją przepisów rozporządzenia o BHP w szkołach i placówkach. Planujemy w tym roku również kampanię informacyjną, w której chcemy naświetlić problem zjawiska przeciążonych tornistrów i jego wpływu na zdrowie ucznia. Należy wspomnieć, że istotna w tym zakresie jest rola rodziców uczniów, do których apelujemy również o rozsądek w tym zakresie" - zaznaczyła Ostrowska.

W środę rzecznik praw dziecka Marek Michalak wystąpił do który zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego o aktualne informacje dotyczące problemu uczniów przeciążonych tornistrami. Według RPD, mimo obowiązku zapewnienia uczniom możliwości pozostawiania w szkole części podręczników, problem ten nadal nie został rozwiązany. "Nadal otrzymuję informacje, że nie wszystkie szkoły respektują powyższy przepis" - napisał. Jako źródło wskazał informacje zawarte w publikowanym corocznie przez GIS raporcie "Stan sanitarny kraju" oraz indywidualne wnioski rodziców zgłaszane RPD.

Zdaniem Michalaka, "szczególnie niepokojący" wydaje się fakt, że liczba zgłoszeń w kwestii ciężaru tornistrów wzrasta w obecnym roku szkolnym. W jego ocenie, powodem jest nie tylko przepełnienie niektórych szkół podstawowych w związku z reformą systemu edukacji i brakiem miejsca na szafki, ale też z brakiem innych rozwiązań, których wprowadzenie mogłoby służyć rozwiązaniu tego problemu, jak np. podwójne komplety podręczników - do wykorzystania w domu i szkole, podręczniki w wersji elektronicznej, drukowanie podręczników w częściach.×
KOMENTARZE (5)

 • ZaDużo, 2018-02-22 21:59:54

  Mój syn jest w 4 klasie i jego plecak waży 7.5 kg. Ma skoliozę mimo, iż nie jest dzieckiem siedzącym. Do szkoły idzie piechotą kilometr. Ale co się dziwić jak na dzień dobry podręcznik z języka polskiego waży blisko kilogram
 • Dużo za dużo, 2018-02-22 21:54:22

  Mój syn jest w 4 klasie. Jego plecak waży 75 kg! Cierpi na skoliozę, która postępuje w zastraszającym tempie choć nie jest dzieckiem siedzącym przy komputerze. Do szkoły ma kilometr drogi piechotą. Nie tak powinna wyglądać rzeczywistość ucznia.
 • Redwindka, 2018-02-22 14:19:22

  W 7 klasie dzieciaki mają takie ciężkie plecaki że co słabszy ma problem z podniesieniem go i założeniem na plecy. Szkoła rozkłada ręce że nie ma gdzie umieścić szafek.