PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN przypomina: przedszkola ferii nie mają

  • MIW    13 lutego 2018 - 09:29
MEN przypomina: przedszkola ferii nie mają
Przedszkole jest placówką nieferyjną, funkcjonuje cały rok - przypomina MEN (fot. Pixabay.com)

Przedszkole jest placówką nieferyjną, funkcjonuje cały rok, a ewentualne przerwy ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady przedszkola – podkreśla (czy może raczej przypomina, bo nie jest to żadna nowość) Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Jak wskazuje resort edukacji, zgodnie z obowiązującym do 31 sierpnia 2017 r. rozporządzeniem dotyczącym ramowego statutu publicznego przedszkola placówka tego typu „funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola”. Taki sam zapis zastosowano w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 17 marca 2017 r., przy czym doprecyzowano go stwierdzając, że w przypadku braku rady przedszkola kompetencje te realizuje rada rodziców. Po tej korekcie zapis ów mówi zatem, że przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców.

Czytaj: Między świętami a sylwestrem nauczyciele nie mają wolnego

- W organizacji przedszkola nie były i nie są zatem przewidziane ferie zimowe i letnie. Przedszkola zaliczane są do tzw. placówek nieferyjnych. Oznacza to, że rok szkolny w przedszkolu kończy się 31 sierpnia – podkreśla MEN. Tłumaczy, że ze względów organizacyjnych związanych z mniejszym zainteresowaniem wychowaniem przedszkolnym w okresie wakacyjnym organ prowadzący może podjąć decyzję o wyznaczeniu przedszkoli pełniących w tym czasie dyżur, ale…

- Przedszkole powinno dostosowywać godziny funkcjonowania do potrzeb rodziców – zaznacza.

Czytaj: Rozporządzenie ws. organizacji szkół i przedszkoli trafiło do konsultacji

Jak zaznacza MEN, funkcjonująca w przedszkolu rada rodziców może wystąpić do dyrektora przedszkola i innych jego organów, organu prowadzącego przedszkole oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach przedszkola, w tym również w zakresie funkcjonowania placówki w okresie ferii letnich i zimowych. Podkreśla też, że odpowiedzialny za organizację jest bezpośrednio dyrektor przedszkola, zaś organem nadzorczym wobec jego działań jest wójt/burmistrz/prezydent miasta oraz właściwy kurator oświaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.