MEN: Ramowe plany nauczania, pierwsze propozycje

• Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało wstępną propozycję ramowych planów nauczania dla klas IV – VIII szkoły podstawowej oraz 4-letniego liceum ogólnokształcącego.
• Będą one szczegółowo analizowane przez ekspertów pracujących nad podstawą programową kształcenia ogólnego.
MEN: Ramowe plany nauczania, pierwsze propozycje
Wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w klasach I- VIII szkoły podstawowej i w projektowanym 4-letnim liceum ogólnokształcącym pozostaje bez zmian (fot.men.gov.pl)

W wyniku tych prac zostanie przygotowany projekt rozporządzenia, który będzie podlegał uzgodnieniom i konsultacjom publicznym.

Wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w klasach I- VIII szkoły podstawowej i w projektowanym 4-letnim liceum ogólnokształcącym pozostaje bez zmian.

Projekt przewiduje, że w pięcioletnim cyklu kształcenia w szkole podstawowej (klasy IV-VIII) będzie 25 godzin języka polskiego, 15 godzin języka obcego i 20 godzin matematyki.

Czyli średnio pięć godzin lekcyjnych języka polskiego w ciągu tygodnia i cztery godziny matematyki tygodniowo.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie rezygnuje z przedmiotów w wymiarze rozszerzonym.

Jak zakłada MEN będzie nauczanie przedmiotów w liceum ogólnokształcącym w wymiarze rozszerzonym, np. geografii, biologii, chemii, fizyki o 7 godzin, matematyki o 6 godzin, języka polskiego o 8 godzin, informatyki co najmniej 6 godzin w czteroletnim cyklu kształcenia.

Będzie więcej godzin dla doradców zawodowych. MEN przewidziało po dziesięć godzin w roku w klasie siódmej i ósmej, a także pierwszej i drugiej liceum.

O ostatecznym kształcie ramowych planów nauczania zadecydują eksperci, którzy pracują nad podstawami programowymi. Ramowe plany nauczania będą spójne z podstawą programowa kształcenia ogólnego.

W ramowych planach nauczania będą tzw. godziny do dyspozycji dyrektora. Będą one opisane w sposób jasny i oczywisty.

 

 


KOMENTARZE (82)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Belferka:
oooo czyżby pani od niemieckiego ????

il, 2017-01-16 10:21:26 odpowiedz

Po co tyle lekcji. Nie dość że uczymy się większości materiału w domu tfu, prawie wszystko, a wy chcecie żeby było więcej.

szkoła gówno uczy, 2016-12-28 23:17:34 odpowiedz

Jestem doradcą zawodowym w gimnazjum i mam do dyspozycji pół etatu liczonego tak, jak godziny pedagoga. Godziny zajęć w klasach to tylko część moich obowiązków bo do tego dochodzą spotkania indywidualne dla uczniów, rodziców, organizacja przedsięwzięć w szkole i poza nią np udział w targach edukacyj...nych, wycieczki zawodoznawcze, projekty, itp. Nie rozumiem, jak ma wyglądać moja praca w szkole podstawowej? i skąd pomysł, że będę miała więcej godzin rozwiń

nauczycielka gimnazjum, 2016-12-20 11:15:04 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE