• PARTNERZY PORTALU

MEN: Ramowe plany nauczania, pierwsze propozycje

• Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało wstępną propozycję ramowych planów nauczania dla klas IV – VIII szkoły podstawowej oraz 4-letniego liceum ogólnokształcącego.
• Będą one szczegółowo analizowane przez ekspertów pracujących nad podstawą programową kształcenia ogólnego.
MEN: Ramowe plany nauczania, pierwsze propozycje
Wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w klasach I- VIII szkoły podstawowej i w projektowanym 4-letnim liceum ogólnokształcącym pozostaje bez zmian (fot.men.gov.pl)

W wyniku tych prac zostanie przygotowany projekt rozporządzenia, który będzie podlegał uzgodnieniom i konsultacjom publicznym.

Wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w klasach I- VIII szkoły podstawowej i w projektowanym 4-letnim liceum ogólnokształcącym pozostaje bez zmian.

Projekt przewiduje, że w pięcioletnim cyklu kształcenia w szkole podstawowej (klasy IV-VIII) będzie 25 godzin języka polskiego, 15 godzin języka obcego i 20 godzin matematyki.

Czyli średnio pięć godzin lekcyjnych języka polskiego w ciągu tygodnia i cztery godziny matematyki tygodniowo.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie rezygnuje z przedmiotów w wymiarze rozszerzonym.

Jak zakłada MEN będzie nauczanie przedmiotów w liceum ogólnokształcącym w wymiarze rozszerzonym, np. geografii, biologii, chemii, fizyki o 7 godzin, matematyki o 6 godzin, języka polskiego o 8 godzin, informatyki co najmniej 6 godzin w czteroletnim cyklu kształcenia.

Będzie więcej godzin dla doradców zawodowych. MEN przewidziało po dziesięć godzin w roku w klasie siódmej i ósmej, a także pierwszej i drugiej liceum.

O ostatecznym kształcie ramowych planów nauczania zadecydują eksperci, którzy pracują nad podstawami programowymi. Ramowe plany nauczania będą spójne z podstawą programowa kształcenia ogólnego.

W ramowych planach nauczania będą tzw. godziny do dyspozycji dyrektora. Będą one opisane w sposób jasny i oczywisty.

 

 


KOMENTARZE (35)ZOBACZ WSZYSTKIE

drugi język obcy od klasy 5

teresa, 2016-10-23 16:06:09 odpowiedz

Jestem rozczarowana brakiem stabilności w szkole. Ciągłe zmiany, stosy dokumentacji. Uwielbiam swoją pracę, tą w klasie z dziećmi. Dodam, że uczę w gimnazjum i uczy mi się wspaniale. Młodzież jest cudowna; zdarzają się kłopoty, ale gdzie ich nie ma? Marzy mi się taki rząd, który pozwoli mi robić to ...co lubię, UCZYĆ i da mi spokój ze zmianami. Niech zostawią to co nie jest złe (czyt. gimnazja) i zajmą się realnymi bolączkami naszego kraju, a jest co naprawiać! W obliczu tych ZŁYCH / ZŁOŚLIWYCH zmian cieszy mnie tylko jedna rzecz, że moje dziecko jest tak małe, że dzisiejszy rząd nie zdoła zrobić z niego bezrobotnego miłośnika historii. rozwiń

Przyrodnik, 2016-10-15 10:36:31 odpowiedz

Do msl: PiS obiecywał nacisk na naukę języków obcych - zostawił to bez zmian !!!!! Widać gołym okiem że są cięcia godzin praktycznie każdego przedmiotu. W jakim my kraju żyjemy......... cofamy się

rodzic, 2016-10-13 10:16:17 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE