PARTNER PORTALU
 • BGK

MEN: Ramowe plany nauczania, pierwsze propozycje

 • pt    23 września 2016 - 22:09
MEN: Ramowe plany nauczania, pierwsze propozycje
Wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w klasach I- VIII szkoły podstawowej i w projektowanym 4-letnim liceum ogólnokształcącym pozostaje bez zmian (fot.men.gov.pl)

• Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało wstępną propozycję ramowych planów nauczania dla klas IV – VIII szkoły podstawowej oraz 4-letniego liceum ogólnokształcącego.
• Będą one szczegółowo analizowane przez ekspertów pracujących nad podstawą programową kształcenia ogólnego.
W wyniku tych prac zostanie przygotowany projekt rozporządzenia, który będzie podlegał uzgodnieniom i konsultacjom publicznym.

Wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w klasach I- VIII szkoły podstawowej i w projektowanym 4-letnim liceum ogólnokształcącym pozostaje bez zmian.

Projekt przewiduje, że w pięcioletnim cyklu kształcenia w szkole podstawowej (klasy IV-VIII) będzie 25 godzin języka polskiego, 15 godzin języka obcego i 20 godzin matematyki.

Czyli średnio pięć godzin lekcyjnych języka polskiego w ciągu tygodnia i cztery godziny matematyki tygodniowo.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie rezygnuje z przedmiotów w wymiarze rozszerzonym.

Jak zakłada MEN będzie nauczanie przedmiotów w liceum ogólnokształcącym w wymiarze rozszerzonym, np. geografii, biologii, chemii, fizyki o 7 godzin, matematyki o 6 godzin, języka polskiego o 8 godzin, informatyki co najmniej 6 godzin w czteroletnim cyklu kształcenia.

Będzie więcej godzin dla doradców zawodowych. MEN przewidziało po dziesięć godzin w roku w klasie siódmej i ósmej, a także pierwszej i drugiej liceum.

O ostatecznym kształcie ramowych planów nauczania zadecydują eksperci, którzy pracują nad podstawami programowymi. Ramowe plany nauczania będą spójne z podstawą programowa kształcenia ogólnego.

W ramowych planach nauczania będą tzw. godziny do dyspozycji dyrektora. Będą one opisane w sposób jasny i oczywisty.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (92)

 • kola, 2017-02-24 15:14:06

  Do Dariusz Osiński: 2 godziny religii w każdej klasie.
 • słusznie, 2017-02-16 19:07:29

  Do Praktyk:
 • Praktyk, 2017-02-16 18:50:28

  W klasie VII i VIII nie da się zrealizować treści z podstawy programowej języka polskiego w wymiarze czterech godzin tygodniowo! W klasie 4-5 nie ma potrzeby kształcić w wymiarze sześciu godzin, kosztem mniejszej liczby w klasach przed egzaminem końcowym. Proponuję w klasach 4-8 po pięć godzin tygo...dniowo.  rozwiń