PARTNER PORTALU
 • BGK

MEN: szczegóły reformy oświaty w połowie września

 • pt/pap    24 sierpnia 2016 - 15:34
MEN: szczegóły reformy oświaty w połowie września
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska - fot.men.gov.pl

• W MEN dobiegają końca prace nad szczegółowymi rozwiązaniami dotyczącymi zmian w systemie oświaty.
• W połowie września projekty zostaną przekazane do konsultacji społecznych – zapowiedziała szefowa MEN Anna Zalewska.
Minister Edukacji Narodowej skierowała w środę list do dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Przedstawiła w nim najważniejsze kierunki zmian i zachęciła do włączania się w prace nad ostatecznymi rozwiązaniami.

W ocenie minister Zalewskiej, najważniejsze decyzje, które będą realizowane od nowego roku szkolnego to m.in.: zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, likwidacja sprawdzianu dla szóstoklasistów, możliwość niezależnego odwoływania się od wyników egzaminów maturalnych i usunięcie restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych.

Czytaj też: Minister edukacji o likwidacji gimnazjów, reformie oświaty i przyszłości nauczycieli

Od 1 września, jak przypomniała szefowa MEN, zlikwidowany został obowiązek realizacji w dotychczasowej formule tzw. "godzin karcianych"; wynikają one z przepisów prawa oświatowego.

Minister zadeklarowała znaczny wzrost kwot przekazywanych z budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na wsparcie wychowania przedszkolnego dzieci sześcioletnich.

Podstawa programowa

Poinformowała, że resort pracuje nad podstawą programową wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego - dla uczniów szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych - liceum ogólnokształcącego, branżowej szkoły pierwszego i drugiego stopnia i technikum.

Minister mówiła, że pierwszy etap zmian, to przede wszystkim rozpoczęcie od 1 września 2017 r. wdrażania nowej struktury szkół - przekształcenia sześcioletnich szkoły podstawowych w ośmioletnie, wygaszanie gimnazjów i uruchamianie pierwszych klas szkół branżowych I stopnia.

Według niej projektowane rozwiązania przewidują dogodne dla organów prowadzących możliwości dostosowania do nowej struktury szkół, ze stabilnymi rozwiązaniami przejściowymi.

"Gminy i powiaty zaplanują i wdrożą niezbędną korektę sieci szkolnej na podstawie jednej uchwały. Większość przekształceń niesamorządowych szkół publicznych nie będzie wymagała składania wniosków o zmianę wcześniej uzyskanego zezwolenia lub uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty czy zgody jednostki samorządu terytorialnego na przekształcenie szkoły" - napisała w liście szefowa MEN.

Podkreśla, że przeprowadzenie szkół przez proces przekształceń powierzone zostanie doświadczonej oświatowej kadrze kierowniczej - w tym okresie szkołami zarządzać będą dotychczasowi dyrektorzy.

Szefowa MEN wskazała, że nauczyciele zatrudnieni w szkołach aktualnie funkcjonujących, od 1 września 2017 r. z urzędu staną się nauczycielami szkół tworzonych w ramach nowego systemu. Oznacza to, że np. nauczyciele gimnazjum, które zostanie przekształcone w ośmioletnią szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi, z urzędu staną się nauczycielami szkoły podstawowej. Dodała, że podjęła działania zmierzające do budowy nowych rozwiązań finansowych w zakresie kształtowania płac nauczycielskich.×
KOMENTARZE (9)

 • Testy nie uczą myślenia, 2016-09-01 21:16:33

  Do Iga:
 • Iga, 2016-08-31 20:19:07

  Do lol: człowieku, o czym ty mówisz? Problemy wychowawcze były już w szkołach podstawowych, a co będzie teraz to strach myśleć? Jaka przechowalnia? Ile osób z klasy 8 szło do liceum w poprzednim systemie? a ile dzisiaj? Nauczyciele gimnazjów ryli jak głupi testy z uczniami, aby ich przygotować, a c...o będzie dalej? przekonamy się za póżno  rozwiń
 • Rozczarowana, 2016-08-31 00:39:05

  Płakać mi się chce:( Pójdę na bruk, a potem z dzieckiem pod most, może uratuje mnie 500+