PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN: szkoły gotowe na przyjęcie polskich dzieci z Donbasu

  • PAP    14 stycznia 2015 - 21:04
MEN: szkoły gotowe na przyjęcie polskich dzieci z Donbasu
sxc.hu

Szkoły i przedszkola z woj. warmińsko-mazurskiego są gotowe na przyjęcie polskich dzieci z Donbasu - zapewniła w środę minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Dodała, że wszystkim ewakuowanym Polakom zapewnione zostaną kursy jęz. polskiego.
Szefowa MEN w środę rozmawiała na ten temat z warmińsko-mazurskim kuratorem oświaty Grażyną Przasnyską. Warmińsko-mazurskie kuratorium koordynuje przygotowanie szkół oraz przedszkoli do przyjęcia polskich dzieci z Donbasu.

We wtorek do naszego kraju przybyło 178 Polaków ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy. Trafili oni do dwóch ośrodków w woj. warmińsko-mazurskim - w Rybakach i Łańsku. Mają tam przejść adaptację, pozwalającą na znalezienie pracy i rozpoczęcie nowego życia w Polsce.

Kluzik-Rostkowska zapewniła, że zostanie zrobione "wszystko, aby zapewnić przybyłym dzieciom możliwie najlepsze warunki edukacji". "Dzieci zostaną objęte obowiązkiem szkolnym. Rozpoczną naukę po feriach zimowych, które w województwie warmińsko-mazurskim kończą się 8 lutego. Aklimatyzacja dzieci w szkołach rozpocznie się jednak już w trakcie ferii" - poinformowała minister.

Jak dodała, kuratorium zorganizuje również kursy języka polskiego dla wszystkich zainteresowanych nimi ewakuowanych Polaków.

Minister obiecała także odwiedzić wkrótce gminę Stawiguda, na terenie której znajdują się oba ośrodki. W rozmowie z wójtem tej gminy - Ireną Derdoń - zapewniła o gotowości pełnej współpracy ze strony ministerstwa.

W środę z ewakuowanymi Polakami spotkała się minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Poinformowała, że w pierwszym etapie adaptacyjnym będą organizowane intensywnie kursy języka polskiego. Obiecała też pomoc władz w załatwieniu spraw dotyczących m.in. kontynuacji studiów w Polsce, nostryfikacji dyplomów, obowiązku szkolnego i kursów zawodowych w celu przygotowywania do podjęcia pracy. "Do każdego podejdziemy indywidualnie" - mówiła.

Powodem ewakuacji jest trwający na wschodzie Ukrainy konflikt z prorosyjskimi separatystami. Ewakuowani to osoby polskiego pochodzenia - posiadające Kartę Polaka (ew. spełniający kryteria jej otrzymania) lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie - oraz ich najbliżsi członkowie rodziny. Większość ewakuowanych to rodziny z dziećmi, nawet kilkumiesięcznymi, jest też grupa starszych osób. Połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.