PARTNER PORTALU
 • BGK

MEN: Szkoły muszą zatrudnić nauczyciela wspomagającego

 • PAP/AT    18 sierpnia 2015 - 11:53
MEN: Szkoły muszą zatrudnić nauczyciela wspomagającego

fot.fotolia

Od 1 stycznia 2016 r. w placówkach ogólnodostępnych, w których uczą się dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i niepełnosprawnością sprzężoną, będą obowiązkowo zatrudniani asystenci nauczyciela lub nauczyciele wspomagający - zdecydowało MEN.
Do tej pory w klasie mogła być zatrudniona osoba do pomocy nauczycielowi tylko jeśli zgodę na to wyraził organ prowadzący placówkę.

Zatrudnienie bez zgody organu prowadzącego

Teraz, jeżeli dziecko będzie mieć w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego zalecenie, że może realizować obowiązek szkolny w placówce ogólnodostępnej z pomocą nauczyciele wspomagającego, szkoła obligatoryjnie będzie musiała mu to zapewnić. Zatrudnienie takiej osoby nie będzie wymagało specjalnej zgody organu prowadzącego.

Chodzi o uczniów, którzy mają orzeczenie wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone.

Według minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej nowe rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie uwzględnia m.in. postulaty rodziców dzieci niepełnosprawnych, nauczycieli, dyrektorów szkół, przedstawicieli organów sprawujących nadzór pedagogiczny i organizacji pozarządowych.

Konieczne kwalifikacje z pedagogiki specjalnej

Zgodnie z dokumentem, pomoc nauczyciela, nauczyciel wspomagający, asystent powinien mieć kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej. Obowiązek jego zatrudnienia dotyczy szkół, przedszkoli, a także innych form wychowania przedszkolnego.

Rozporządzenie wprowadziło również możliwość - za zgodą organu prowadzącego - zmniejszenia liczby dzieci w oddziale integracyjnym przedszkola lub liczby uczniów w klasie integracyjnej. Obecnie przepisy określają, że jest to od 15 do 20 uczniów, w tym od 3 do 5 uczniów niepełnosprawnych.

Ze zmian zadowolone jest Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera "Nie-Grzeczne Dzieci", które prowadzi projekt "Wszystko Jasne", poświęcony dostępności i jakości edukacji dla uczniów niepełnosprawnych. Podkreśla jednak, że nie wszystkie postulaty uwzględniono.

"Nadal zostaje bardzo wąski katalog niepełnosprawności, które uprawniają do uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju, z chorobami neurologicznymi, zaburzeniami psychicznymi nadal nie otrzymają wsparcia. Oczywiście w teorii przepisy oświatowe umożliwiają udzielenie im pomocy psychologiczno-pedagogicznej, ale w praktyce bez orzeczenia i subwencji placówki oświatowe niewiele zrobią" - poinformowało stowarzyszenie na stronie projektu "Wszystko Jasne"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (7)

 • Jolanta mama Szymonka z a, 2017-10-11 08:31:03

  ja dla mojego syna mam nauczyciela wspomagajacego.10 godzin tygodniowo staram sie o wiecej bo jest taka potrzeba. duzo z moim synem pracuje i duzo przy niej osiagnał.to co bylo w pierwszej klasie a teraz w drugiej odkad ma pania Anie jest wielka roznica. naprawde nauczyciel wspomagajacy jest potrzeb...ny dyrekcja mi utrudnia bardzo prosze by mi ktos pomogł.  rozwiń
 • Lidia, 2017-09-12 16:47:49

  Ha ha pomoc nauczyciela ma najniższe wynagrodzenie i pracuje 40h tygodniowo i jeszcze ma mieć ukończoną pedagogikę specjalną? !! Niebawem panie, które sprzątają będą musiały legitymować się tytułem magistra. Żałosne...
 • Matka, 2017-05-07 11:42:55

  Do samorządowiec: nie wieszco piszesz więc nie dyskutuj. Życzę ci abyś miał dziecko z autyzmem i aby Ciebie i twoje dziecko zamknąć w domu i nauczać.c. Ciebie abyś nabrał rozumu a Twojego dziecka to szkoda by mi było bo nigdy byś to nie nauczył kontekstów z ludźmi. Nie dyskutuj jak nie znasz tematu...  rozwiń