MEN: Szkoły muszą zatrudnić nauczyciela wspomagającego

Od 1 stycznia 2016 r. w placówkach ogólnodostępnych, w których uczą się dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i niepełnosprawnością sprzężoną, będą obowiązkowo zatrudniani asystenci nauczyciela lub nauczyciele wspomagający - zdecydowało MEN.
MEN: Szkoły muszą zatrudnić nauczyciela wspomagającego
fot.fotolia

Do tej pory w klasie mogła być zatrudniona osoba do pomocy nauczycielowi tylko jeśli zgodę na to wyraził organ prowadzący placówkę.

Zatrudnienie bez zgody organu prowadzącego

Teraz, jeżeli dziecko będzie mieć w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego zalecenie, że może realizować obowiązek szkolny w placówce ogólnodostępnej z pomocą nauczyciele wspomagającego, szkoła obligatoryjnie będzie musiała mu to zapewnić. Zatrudnienie takiej osoby nie będzie wymagało specjalnej zgody organu prowadzącego.

Chodzi o uczniów, którzy mają orzeczenie wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone.

Według minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej nowe rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie uwzględnia m.in. postulaty rodziców dzieci niepełnosprawnych, nauczycieli, dyrektorów szkół, przedstawicieli organów sprawujących nadzór pedagogiczny i organizacji pozarządowych.

Konieczne kwalifikacje z pedagogiki specjalnej

Zgodnie z dokumentem, pomoc nauczyciela, nauczyciel wspomagający, asystent powinien mieć kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej. Obowiązek jego zatrudnienia dotyczy szkół, przedszkoli, a także innych form wychowania przedszkolnego.

Rozporządzenie wprowadziło również możliwość - za zgodą organu prowadzącego - zmniejszenia liczby dzieci w oddziale integracyjnym przedszkola lub liczby uczniów w klasie integracyjnej. Obecnie przepisy określają, że jest to od 15 do 20 uczniów, w tym od 3 do 5 uczniów niepełnosprawnych.

Ze zmian zadowolone jest Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera "Nie-Grzeczne Dzieci", które prowadzi projekt "Wszystko Jasne", poświęcony dostępności i jakości edukacji dla uczniów niepełnosprawnych. Podkreśla jednak, że nie wszystkie postulaty uwzględniono.

"Nadal zostaje bardzo wąski katalog niepełnosprawności, które uprawniają do uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju, z chorobami neurologicznymi, zaburzeniami psychicznymi nadal nie otrzymają wsparcia. Oczywiście w teorii przepisy oświatowe umożliwiają udzielenie im pomocy psychologiczno-pedagogicznej, ale w praktyce bez orzeczenia i subwencji placówki oświatowe niewiele zrobią" - poinformowało stowarzyszenie na stronie projektu "Wszystko Jasne"

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do samorządowiec: nie wieszco piszesz więc nie dyskutuj. Życzę ci abyś miał dziecko z autyzmem i aby Ciebie i twoje dziecko zamknąć w domu i nauczać.c. Ciebie abyś nabrał rozumu a Twojego dziecka to szkoda by mi było bo nigdy byś to nie nauczył kontekstów z ludźmi. Nie dyskutuj jak nie znasz tematu... rozwiń

Matka, 2017-05-07 11:42:55 odpowiedz

Do samorządowiec: chcesz zwiększenia dotacji (prawidłowo: subwencji) na dziecko niepełnosprawne, a larum podniosłeś jak wprowadzili obowiązek odrębnego rozliczania się z tych środków ? Większość samorządów przeznaczała te zwiększone subwencje na różne cele, nawet niezwiązane z oświatą, nawet teraz s...potykam wypowiedzi, że ,,za brak odrębnego rozliczania tych środków nie ma sankcji, więc nie będę rozliczał osobno" Jedno dziecko z autyzmem to 59 tys. subwencji rocznie - to jeszcze mało? rozwiń

Alka, 2015-09-18 12:09:51 odpowiedz

Do samorządowiec: Żenujący komentarz. Popracuj trochę w szkole, a potem się wypowiedz. Po roku snucia marzeń" i "popijania kawki", uciekłam do innej pracy (biurowej). Ciekawe dlaczego? ;) Otóż praca nauczyciela jest trudna, a płaca niewielka. Ponadto mam wrażenie, że MEN stara się do ...reszty wykastrować tę grupę zawodową. Pozdrawiam:) rozwiń

Mila, 2015-09-18 09:25:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE