PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN: Szkoły są gotowe na przyjęcie 6-latków

  • PAP    16 stycznia 2015 - 08:54
MEN: Szkoły są gotowe na przyjęcie 6-latków

Rok szkolny 2014/2015 jest pierwszym, kiedy do I klas szkół podstawowych obok dzieci siedmioletnich poszła obowiązkowo grupa sześciolatków (fot.pixelio.de)

Sejm przyjął informację o stanie przygotowań szkół przez samorządy do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Wynika z niej, że szkoły są przygotowane na przyjęcie najmłodszych uczniów.

Rok szkolny 2014/2015 jest pierwszym, kiedy do I klas szkół podstawowych obok dzieci siedmioletnich poszła obowiązkowo grupa sześciolatków. To dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Dzieci z drugiej połowy tego rocznika pójdą I klasy we wrześniu 2015 r. wraz z całym rocznikiem sześciolatków urodzonych w 2009 r.

O odrzucenie przedstawionej przez MEN informacji wnioskował klub PiS. Poparło go w głosowaniu 208 posłów, 241 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Tym samym Sejm wniosek odrzucił, co oznacza, że przyjął informację do wiadomości.

Czytaj też: Wraca temat obowiązku szkolnego dla 6-latków

Jak poinformowała wiceminister edukacji Joanna Berdzik w obecnym roku szkolnym w klasach I szkół podstawowych uczy się 515 tys. dzieci, wśród nich jest 193 tys. sześciolatków.

Podała, że w grupie sześciolatków, które uczą się obecnie w pierwszych klasach 170 tys. to dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r., czyli objęte obowiązkiem szkolnym oraz 23 tys. sześciolatków urodzonych w drugiej połowie roku, które poszły wcześniej do szkoły zgodnie z wolą swoich rodziców.

Berdzik przypomniała, że z myślą o dzieciach sześcioletnich wprowadzono wiele zmian z prawie. Od września 2009 r. stopniowo wprowadzana jest, począwszy od klasy I szkoły podstawowej, nowa podstawa kształcenia ogólnego. Dostosowana jest do możliwości dzieci rozpoczynających naukę w wieku sześciu lat. Nauczyciele uczący w klasach I-III mają także kwalifikacje do pracy z dziećmi w przedszkolach.

Berdzik przywołała dane z ankiet, które ministerstwo przeprowadziło w lutym ubiegłego roku we wszystkich szkołach podstawowych w kraju. Pokazały one, że zdaniem 93,24 proc. rad rodziców szkoły są dobrze przygotowane na przyjęcie dzieci sześcioletnich, w tym zdaniem 38,62 proc. - przygotowane są bardzo dobrze.

Posłowie koalicji PO-PSL pozytywnie ocenili informację dotyczącą sześciolatków. Za odrzuceniem informacji resortu edukacji opowiedziały się kluby: PiS, SLD, Twój Ruch. Ich zdaniem, szkoły nadal nie są przygotowane do tego uczyły się w nich młodsze dzieci.

Obowiązek przedstawiania co roku w Sejmie informacji o przygotowaniu szkół przez ich organy prowadzące, czyli samorządy nakłada na MEN ustawa o systemie oświaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: