PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN szykuje ułatwienia dla dzieci niepełnosprawnych

  • PAP/rs    18 października 2017 - 11:55
MEN szykuje ułatwienia dla dzieci niepełnosprawnych
Z początkiem roku szkolnego 2017/2018 weszły w życie nowe rozporządzenia dotyczące edukacji dzieci z niepełnosprawnościami. (Fot. pixabay)

W marcu 2018 roku resort edukacji chce przedstawić informację w sprawie realizacji deklaracji dotyczącej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z jednym orzeczeniem o niepełnosprawności - zadeklarowała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
• - Mam nadzieję, że już w marcu następnego roku powiemy państwu w jaki sposób zrealizowaliśmy deklaracje, że dzieci będą posiadały jedno orzeczenie, a rodzice wreszcie nie będą musieli chodzić po różnego rodzaju instytucjach i mieć kilka orzeczeń o niepełnosprawności - powiedziała minister Zalewska.

• - Chcemy bardzo szeroko przygotować się do zmian, które zaproponujemy ostatecznie w 2019 r., choć po drodze będą się dziać różne rzeczy.

Szefowa MEN mówiła o tym na briefingu przed konferencją "Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w kontekście zmian w prawie oświatowym", która odbywa się w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie. W konferencji szkoleniowej uczestniczą dyrektorzy przedszkoli i szkół z całej Polski.

Minister przypomniała, że powołała Zespół do spraw opracowania modelu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Do 2019 roku ma on przygotować m.in. propozycje nowych rozwiązań systemowych, które mają być zapisane w nowej ustawie o wsparciu dziecka i ucznia.

- Chcemy bardzo szeroko przygotować się do zmian, które zaproponujemy ostatecznie w 2019 r., choć po drodze będą się dziać różne rzeczy. Mam nadzieję, że już w marcu następnego roku powiemy państwu w jaki sposób zrealizowaliśmy deklaracje, że dzieci będą posiadały jedno orzeczenie, a rodzice wreszcie nie będą musieli chodzić po różnego rodzaju instytucjach i mieć kilka orzeczeń o niepełnosprawności - powiedziała Zalewska.

Z początkiem roku szkolnego 2017/2018 weszły w życie nowe rozporządzenia dotyczące edukacji dzieci z niepełnosprawnościami. Dla dziecka niepełnosprawnego, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, opracowywany jest indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny na podstawie tego orzeczenia, w którym jest określone, jak ma ono wyglądać. Przygotowuje go zespół nauczycieli wraz z rodzicami. MEN podkreśla, że dziecko, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie musi iść po drugie orzeczenie, by mieć zajęcia indywidualne w szkole.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.