PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN udostępniło w internecie trzecią część "Naszego elementarza"

  • bad    7 sierpnia 2014 - 15:53
MEN udostępniło w internecie trzecią część "Naszego elementarza"

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w internecie trzecią część bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów "Nasz elementarz". Konsultacje społeczne tej części potrwają do 20 sierpnia - podał resort edukacji na stronie internetowej.
www.naszelementarz.men.gov.pl - na tej stronie opublikowana została w czwartek trzecia część „Naszego elementarza", darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów. Podobnie jak w przypadku pierwszej i drugiej części darmowego podręcznika, także i teraz MEN czeka na opinie i uwagi. Konsultacje społeczne trzeciej części potrwają dwa tygodnie - do 20 sierpnia 2014 roku. Każdy zainteresowany może przesłać swoje uwagi, komentarze, propozycje zmian, poprawek, uzupełnień, wykorzystując formularz umieszczony na stronie naszelementarz.men.gov.pl.

Czytaj też: MEN: rozpoczęto dystrybucję pierwszej części "Naszego elementarza"

- Jak zawsze zachęcamy rodziców i nauczycieli, a także dzieci, które przygotowują się do pójścia do szkoły, aby spojrzały na podręcznik. Jesteśmy bardzo ciekawi waszych opinii - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej.

Autorkami trzeciej części elementarza są Maria Lorek, Lidia Wollman i Barbara Ochmańska.

- W trzeciej części - podobnie jak w dwóch poprzednich - dzieci odnajdą znajome osoby: koleżanki i kolegów poznanych w poprzednich odsłonach "Naszego elementarza". Znów będą czytać, liczyć, badać, dociekać, a książkowi przyjaciele pomogą im zrozumieć otaczający świat - mówi Maria Lorek. - Zależy nam, by czas spędzony z elementarzem był dla nich wielką i piękną przygodą, i by z radością oczekiwali na jego ostatnią, czwartą część.

Z książki pierwszoklasiści będą uczyć się języka polskiego, matematyki, przyrody i wiedzy społecznej. Dzięki niej będą rozwijać także zdolności artystyczne. W tej części elementarza uczniowie spotkają się m.in. z liczbami: 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20. Poznają także nowe litery, zmiękczenia i dwuznaki: ń, ś, ć, ź, f, rz, ż, sz, cz, dz, dź, dż, h, ch.

Czytaj też: Szkoły coraz lepiej przygotowane na przyjęcie sześciolatków

Także i trzecią część podręcznika wydrukuje Centrum Usług Wspólnych - instytucja gospodarki budżetowej podległa szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Do każdej z części podręcznika przygotowywany jest poradnik dla nauczycieli - przewodnik metodyczny, który obejmie wszystkie treści edukacyjne - przypomina Maria Lorek.

Przygotowywany na zlecenie MEN darmowy podręcznik będzie się składał z czterech części. Uczniowie będą z nich korzystać kolejno przez: z pierwszej części (jesień) - przez trzy pierwsze miesiące roku szkolnego, drugiej części (zima) - trzy kolejne miesiące, trzeciej (wiosna) - dwa miesiące, czwartej (lato) - dwa ostatnie miesiące roku szkolnego.

Jeszcze w trakcie wakacji opublikowana zostanie ostatnia, czwarta część elementarza. Pierwsza, wydrukowana część podręcznika jest już w drodze do szkół. Trafi tam do 22 sierpnia. Kolejne - trafiać będą sukcesywnie, odpowiednio wcześniej, przed rozpoczęciem pracy z kolejnymi częściami.

Podręcznik jest wieloletni. Służyć będzie trzem rocznikom pierwszoklasistów.

MEN przypomina, że do 2017 roku - z punktu widzenia rodziców - podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne. Książki (z wyjątkiem podręczników dla klas I-III szkół podstawowych, przygotowywanych na zlecenie MEN), a także materiały ćwiczeniowe będą finansowane z dotacji celowej.

Reforma rozpoczyna się w tym roku. Od września 2014 roku obejmie pierwszoklasistów. Otrzymają darmowy podręcznik, szkoła - z dotacji celowej - kupi dla nich podręcznik do nauki języka obcego oraz materiały edukacyjne i ćwiczeniowe. Podręczniki będą własnością szkoły, która będzie je wypożyczała uczniom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.