PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN ułatwia rodzicom wybór przedszkola

  • EM    20 grudnia 2013 - 19:46
MEN ułatwia rodzicom wybór przedszkola

Ministerstwo edukacji przygotowało interaktywną mapę przedszkoli - dostępną w całym kraju aplikację, która ma ułatwić rodzicom wybór najlepszej placówki.
Rodzice mają prawo do wyboru przedszkola. Jest on tak samo ważny, jak decyzje o zapisaniu dziecka do konkretnych szkół na kolejnych etapach nauki. Dlatego zachęcamy Państwa do skorzystania z map przedszkoli - aplikacji, która ma dostarczyć informacji o ofercie dydaktycznej przedszkoli publicznych w całej Polsce - czytamy w komunikacie MEN.

Każdy rodzic może tam odnaleźć placówki w okolicy swojego zamieszkania i sprawdzić je pod kątem własnych wymagań i aspiracji oraz potrzeb rozwojowych dziecka.

Zapoznanie się w rodzinnym gronie z propozycjami różnych przedszkoli i ich porównanie ułatwi podjęcie decyzji o zapisaniu dziecka do placówki najlepszej zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Takie zestawienie, nowatorskie w skali kraju, pokaże również władzom gmin, jaką ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych zapewniają swoim mieszkańcom sąsiednie samorządy ze środków przekazanych im z budżetu państwa w ramach tzw. dotacji przedszkolnej.

Mapy przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej powstały na podstawie informacji przekazanych nam przez dyrektorów publicznych przedszkoli.

Pierwsza mapa - zawiera informacje o zajęciach realizowanych w konkretnych przedszkolach publicznych. Obecnie wypełniona jest już w 36 procentach i będzie uzupełniana w miarę przekazywania przez przedszkola informacji o swoich ofertach zajęć.

Druga mapa - przedstawia kwoty dotacji celowej (tzw. przedszkolnej), którą uzyskały gminy w 2013 roku na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego. Są to środki, które muszą być przeznaczone przez gminy właśnie na bezpłatne zajęcia dodatkowe oraz ograniczenie opłat za przedszkola dla rodziców.

Zniesienie barier w upowszechnianiu wychowania przedszkolnego oraz zagwarantowanie każdemu dziecku uczęszczającemu do przedszkola dostępu do wszelkich zajęć, bez względu na status materialny rodziny, jest celem wprowadzonej w 2013 roku tzw. ustawy przedszkolnej.

W każdej placówce nauczyciele pracują według opracowanego przez siebie programu wychowania przedszkolnego. Jest on dostosowany do indywidualnych potrzeb dzieci, dzięki czemu pozwala im opanować umiejętności opisane w podstawie programowej. Zobowiązuje ona nauczycieli do prowadzenia różnorodnych zajęć edukacyjnych i wychowawczych sprzyjających rozwojowi przedszkolaków.

Nauczyciele wychowania przedszkolnego mają kwalifikacje do prowadzenia zajęć uwzględniających wszystkie elementy podstawy programowej. Zagwarantowanie ich organizacji należy do zadań samorządów gminnych, a ich różnorodność zależy od inicjatywy i aktywności dyrektora przedszkola oraz potrzeb dzieci i ich rodziców. Dzięki dotacji przedszkolnej nie ma już potrzeby organizowania w przedszkolach podobnych zajęć przez firmy zewnętrzne i opłacania tych zajęć przez rodziców - podsumowuje MEN.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.