PARTNER PORTALU
  • BGK

MEN zachęca do oddawania krwi. W zamian zaprasza na obiad

  • PAP/KDS    14 lipca 2017 - 13:03
MEN zachęca do oddawania krwi. W zamian zaprasza na obiad
Specjalny autobus, w którym można oddać krew będzie stał przed gmachem MEN do godz. 15 (fot. facebook. com MEN)

W piątek (14 lipca) przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej stanął autobus-ambulans, w którym chętni mogą oddać krew. Jako pierwsza zrobiła to minister edukacji Anna Zalewska, która jest honorowym dawcą. Osoby które dołączą do akcji, poza czekoladą i sokiem, dostaną również zaproszenie na obiad do MEN.
• - W czasie wakacji spada liczba honorowych dawców krwi, natomiast liczba pacjentów potrzebujących jej jest taka sama, jeśli nie większa. W związku z tym tak istotne jest, by krew oddawać - zachęca Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, która sama jest honorowym dawcą krwi. 

• W ambulansie przed MEN krew pobierana będzie w piątek do godziny 15. Każdy dawca po oddaniu krwi otrzyma paczkę 8 tabliczek czekolady i sok. Resort edukacji dodatkowo zaprasza dawców na obiad.

• Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. 

"Dziś wyjątkowy dzień. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, urzędnicy i przechodnie - mieszkańcy i turyści, mają okazję oddać krew" - powiedziała minister. 

Od krwiodawców pobiera się tzw. krew pełną albo określone składniki krwi. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi; jest to tylko około 8 proc. krwi krążącej w organizmie dawcy.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie, za każdym razem musi wypełnić ankietę na temat swojego stanu zdrowia i przejść badania - do oddania krwi kwalifikuje lekarz. Na stałe dyskwalifikują przede wszystkim poważne choroby; czasowa dyskwalifikacja może być spowodowana np. przeziębieniem, miesiączką, wyrwaniem zęba, a także zrobieniem tatuażu.

Zalecane jest przed oddaniem krwi zjedzenie lekkiego, niskotłuszczowego posiłku, nawodnienie - przed donacją wypicie co najmniej dwóch szklanek soku lub wody i powstrzymanie się na kilka godzin od palenia papierosów. Przed oddaniem krwi nie można też pić alkoholu. Nie można również przyjmować żadnych leków, nawet przeciwbólowych - należy je odstawić na kilka dni przed pobraniem.

"Ludzie się boją pobierania krwi, wyobrażają sobie, że jest to bolesny zabieg, długo trwający. W rzeczywistości samo pobranie krwi nie jest bolesne, dawca może odczuć ukłucie igły. Samo pobranie krwi przebiega bezboleśnie, trwa około 5 minut" - zapewnia dr Kornelia Węgrzyn z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. "Sprzęt, na którym wykonujemy pobranie jest jednorazowy. Nie ma najmniejszego ryzyka przeniesienia jakichkolwiek chorób zakaźnych" - dodała.

Po oddaniu krwi dawca powinien odpocząć, zjeść kaloryczny posiłek, bogaty w węglowodany (np. czekoladę), powstrzymać się od większej aktywności fizycznej i nie wykonywać ciężkich prac.

Krew to jeden z najbardziej pożądanych "leków", jakimi dysponuje medycyna. Pomimo znaczącego postępu w nauce, krwi nie można pozyskać z innego źródła niż drugi człowiek.

Jak informuje Narodowe Centrum Krwi, w Polsce corocznie wykonuje się ok. 1,6 mln przetoczeń składników krwi (transfuzji), ratujących życie i zdrowie ludzkie.

Najczęściej spotykanymi grupami krwi są ARh+ i 0Rh+ - takie grupy ma odpowiednio 32 proc. i 30 proc. Polaków. Rzadziej występuje BRh+ (15 proc.), znacznie rzadziej: 0Rh- (7 proc), ABRh+ (6 proc.), ARh- (6 proc.). Najrzadszymi grupami są BRh- (3 proc.) ABRh- (1 proc.).

Każda grupa krwi jest potrzebna, ale najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0Rh-, ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.