PARTNER PORTALU
 • BGK

Michałkiewicz: w szkołach powinno być wychowanie do wolontariatu

 • Bożena Ławnicka/PAP    5 grudnia 2015 - 14:27
Michałkiewicz: w szkołach powinno być wychowanie do wolontariatu

(fot. jarmoluk/pizabay.com/CC0 Public Domain)

W ramach systemu edukacji powinno być przewidziane wychowywanie lub kształcenie do wolontariatu - uważa pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. W jego opinii, na szczególne wsparcie zasługuje wolontariat seniorów.
W sobotę przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, wyznaczony w 1985 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych w dowód uznania dla wielu ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym.

"Wolontariat powinien zaczynać się w szkole. Dla dzieci powinno być czymś oczywistym, że część swojego wolnego czasu poświęcają na ten cel" - powiedział w rozmowie z PAP Michałkiewicz.

"Tego możemy się uczyć od krajów, w których wolontariat praktykowany jest dłużej niż u nas i zaczyna się na poziomie szkolnym. U nas powinno być podobnie. Wolontariatu nie charakteryzuje atrakcyjność, ale zakorzenienie w praktykach działania społeczności i jednostek" - wyjaśnił pełnomocnik.

Jak dodał, z przyjemnością obserwuje rozwój wolontariatu i coraz większe zaangażowanie młodych ludzi w działalność dobroczynną.

"Brakuje jednak wsparcia dla wolontariatu ludzi starszych. Seniorzy dysponują często sporą ilością czasu, wiedzą oraz doświadczeniem, którym mogliby się podzielić z innymi. Warto wspierać i rozwijać wolontariat seniorów" - powiedział Michałkiewicz.

Pytany, jak ocenia sektor organizacji pozarządowych, podkreślił, że wolontariat nierozerwalnie związany jest z ich działalnością i jeśli miałoby dojść do jakichkolwiek zmian – trzeba to robić ze środowiskiem wolontariuszy i organizacjami, które je reprezentują.

Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że – podobnie jak w poprzednich latach – w wolontariat angażuje się co piąty Polak. Wolontariusze to najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone, ze stabilną sytuacją materialną. Sam wolontariat kojarzony jest najczęściej z pomocą osobom w potrzebie, z pracą w hospicjum, zbieraniem pieniędzy na ważne społecznie cele lub pracą w schronisku dla zwierząt.

Stowarzyszeń i fundacji, które korzystają z pracy wolontariuszy systematycznie przybywa. Jeszcze dziewięć lat temu robiło to tylko 40 proc. organizacji – obecnie już 61 proc. Zdecydowanie najczęściej z pracy wolontariuszy korzystają organizacje działające w obszarze usług socjalnych i pomocy społecznej (78 proc.)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • martin, 2015-12-14 18:31:42

  Do oleśka: chyba już zupełnie niektórym w głowach się pokręciło. Z działalności społecznej chcą robić przedmiot. Może wyrzucić ze szkoły geografię, bo i tak jej mało. Czy nie może to działać tak, jak PCK czy inne organizacje szkolne?
 • Ryszard, 2015-12-08 15:32:05

  Pomysł to jest religia do kwadratu i jeszcze trzeba wprowadzić przedmiot PRAWO oraz przedmiot SPRAWIEDLIWOŚĆ.
 • oleś_ka, 2015-12-08 13:28:36

  Nauczyć Polaków pracować za "Bóg zapłać" tego chcą rządzący ???