PARTNER PORTALU
 • BGK

Międzygminne obwody szkolne remedium na problemy małych gmin?

 • pt    22 marca 2018 - 12:08
Międzygminne obwody szkolne remedium na problemy małych gmin?
Prezes Związku Samorządów Polskich proponuje międzygminne obwody szkolne i międzygminne rozliczanie się za swojego ucznia (fot.archiwum.szkolazukowice)

Budowanie międzygminnych szkół dałoby możliwość przetrwania niektórych małych szkół, które mogą być zasilone „dziećmi z sąsiedztwa”. Spowodowałoby także większą zgodność ewidencji ludności i deklarowanych adresów ze stanem faktycznym, przyniosłoby także poczucie normalności i sprawiedliwości dla mieszkańców i włodarzy – uważa Robert Perkowski szef Związku Samorządów Polskich.
 • Prezes Związku Samorządów Polskich proponuje międzygminne obwody szkolne i międzygminne rozliczanie się za swojego ucznia.
 • Rozliczanie międzygminne z powodzeniem funkcjonuje w ponoszeniu kosztów wychowania przedszkolnego, gdzie gminy rozliczają się na podstawie not księgowych.
 • Zdaniem prezesa ZSP dzięki takiej zmianie powstaną korzyści w postaci optymalnego rozmieszczenia bazy oświatowej i uczciwego rozłożenia kosztów.

Związek Samorządów Polskich proponuje ustawową zmianę umożliwiającą tworzenie obwodów międzygminnych, co za uprzednim porozumieniem gmin umożliwiłaby wspólne  budowanie przy granicy administracyjnej szkół i ich wspólne utrzymywanie.

Czytaj też: Mniej pieniędzy na edukację domową. Posłanka: PiS zapędza dzieci do ławek

Jak tłumaczy prezes ZSP Robert Perkowski (burmistrz Ząbek) powstała w ten sposób infrastruktura byłaby bardziej optymalnie rozmieszczona, tam gdzie są osiedla mieszkaniowe.

Jak wyjaśnia burmistrz rozliczanie międzygminne z powodzeniem funkcjonuje w ponoszeniu kosztów wychowania przedszkolnego, gdzie gminy rozliczają się na podstawie not księgowych. W przypadku szkół, gmina przekazywałaby sąsiedniej uśredniony koszt utrzymania ucznia w szkole pomniejszony o uzyskaną na niego subwencje oświatową.

Robert Perkowski przypomina, że są przypadki, gdzie gminy pomimo istniejących rozwiązań decydują się tworzyć wspólnie nowe placówki, są to jednak incydentalne przypadki, których trwałość porozumień z uwagi na uwarunkowania formalno-prawne może być ograniczona w czasie.

Zdaniem prezesa ZSP dzięki takiej zmianie zyskalibyśmy korzyści w postaci optymalnego rozmieszczenia bazy oświatowej i uczciwego rozłożenia kosztów.

- Pojawia się możliwość przetrwania niektórych, małych szkół, które mogą być zasilone „dziećmi z sąsiedztwa”. Większa zgodność ewidencji ludności i deklarowanych adresów ze stanem faktycznym. Poczucie normalności i sprawiedliwości dla mieszkańców i włodarzy – wylicza Robert Perkowski.

Jak tłumaczy szef ZSP dzisiaj wiele gmin miejskich niechętnie przyjmuje dzieci z poza rejonu do swojej podstawówki, zwłaszcza gdy powoduje to konieczność tworzenia nowych oddziałów. Jest to oczywiste, gdyż subwencja oświatowa w gminach miejskich zapewnia tylko część kosztów bieżących utrzymania ucznia szkoły podstawowej (powiedzmy 60 proc.). Zatem pozostałą część sąsiednia gmina musiałaby wygospodarować na utrzymanie „sąsiadów” kosztem innych własnych wydatków. Niektórzy rodzice by ominąć to ograniczenie składają nieprawdziwe oświadczenia o zamieszkiwaniu w innej gminie a czasem nawet meldują się w innym miejscu niż faktycznie zamieszkują.

Zdaniem Perkowskiego obecne rozwiązania nie uwzględniają obligatoryjnego rozliczenia się za faktyczny koszt utrzymania dziecka w innej gminie. - Dla przykładu, w Ząbkach znajduje się publiczna szkoła katolicka, której dotacja jest przekazywana w wysokości dokładnie takiej jak koszt utrzymania dziecka w gminnych szkołach, czyli sporo wyższej niż subwencja. Nie jest szkoła to rejonowa (obwodowa) więc chodzą tam dzieci z różnych gmin kosztem jednej – podaje przykład burmistrz.

Przypomnijmy jednak, że są przykłady wspólnych inwestycji szkolnych. Trzy gminy: Gdańsk, Kolbudy i Pruszcz Gdański wspólnie budują pierwszą na Pomorzu szkołę metropolitalną, która rozpocznie pracę 1 września br. Udział poszczególnych stron został określony procentowo (w zależności od liczby uczniów pochodzących z danej gminy).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.