PARTNER PORTALU
  • BGK

Międzynarodowy projekt edukacyjny w Krzyżowej

  • GK    19 kwietnia 2012 - 12:14

Do Krzyżowej, w dniach 20-26 kwietnia, przyjedzie 100 uczniów w wieku 15-19 lat z różnych krajów. Wezmą udział w projekcie MICC-World. To gra symulacyjna, polegająca na odegraniu spraw przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.
Jak informuje Urząd Gminy Świdnica, uczestnicy poznają pracę sądów i odgrywają role sędziów, zbrodniarzy oraz prokuratorów. Skupiają się przy tym przede wszystkim na tematyce ochrony praw człowieka oraz reguł prowadzenia działań wojennych.

– Pobudzanie zdolności podejmowania trudnych decyzji przez młodych ludzi z różnych krajów, analiza prawa międzynarodowego i praw człowieka oraz przekładanie zdobytej wiedzy w praktykę to centralne punkty naszego projektu. Dzięki tak praktycznemu zastosowaniu swojej wiedzy podczas gry symulacyjnej uczniowie nabierają doświadczenia na polu prawa, wzmacniają wiarę w siebie, motywują się nawzajem, prowadząc przy tym międzynarodowy dialog. Tym razem będzie naprawdę bardzo międzynarodowo, bo uczestnikami projektu są uczniowie z wielu ciekawych krajów, takich jak Wietnam czy Ugandy – mówi Nina Lüders, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Kreisau-Initiative e.V. z Berlina.

W małych grupach przez kilka dni uczestnicy przygotowują się do odegrania ról jako oskarżeni, obrońcy, sędziowie i dziennikarze. Rekonstruują znane historyczne sprawy sądowe, które miały miejsce przed Międzynarodowym Trybunałem w Norymberdze, byłej Jugosławii i Ruandzie. W tym kontekście uczestnicy bliżej poznają często skomplikowane przyczyny konfliktów, podstawy orzecznictwa sądowego, temat praw człowieka i ruchu oporu w czasach reżimu.

Projekt MICC zmierza do propagowania w szkołach wiedzy o prawach człowieka, która stanowi uzupełnienie edukacji historycznej wszystkich młodych ludzi. Do udziału w projekcie zaproszeni są także nauczyciele i multiplikatorzy, dla których zorganizowane są specjalne warsztaty. Podczas spotkania dowiedzą się oni, jak tak ważny temat, jakim jest ochrona praw człowieka, można wprowadzić do planu zajęć w swoich szkołach.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.