PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejsce w przedszkolu dla dziecka tylko tam, gdzie podatki płaci rodzic

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    17 sierpnia 2010 - 05:52
Miejsce w przedszkolu dla dziecka tylko tam, gdzie podatki płaci rodzic

Rzecznik Praw Dziecka sprawdza, czy gminy mają prawo żądać PIT-ów od rodziców ubiegających się o przyjęcie dziecka do placówki.
Gminy zaostrzają systemy rekrutacji do przedszkoli. Wymagają od obojga rodziców, by składając wniosek o przyjęcie dziecka, przedstawiali jednocześnie dokumenty potwierdzające, czy są zatrudnieni i płacą podatki w gminie, która ma zapewnić ich dzieciom opiekę – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gminy, które mają problem z zapewnieniem opieki swoim dzieciom, nie chcą finansować obcych. PIT rozwiewa tu wszelkie wątpliwości, bo podany jest w nim urząd skarbowy, do którego trafiło rozliczenie.

Procedury te nie podobają się Rzecznikowi Praw Dziecka, który wystąpił do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z pytaniem, czy te praktyki nie naruszają ustawy o ochronie danych osobowych. Inspektor sprawy jeszcze nie rozpatrzył.

Samorządowcy bronią swoich procedur, bo nie chcą finansować pobytu w przedszkolu dzieciom, które u nich nie mieszkają. Przy rekrutacji gmina może wymagać dodatkowych dokumentów, np. druku ZUS RMUA, potwierdzającego zatrudnienie, zaświadczenia z urzędu skarbowego, potwierdzającego miejsce zamieszkania i opłacanie podatków lub zaświadczenia z urzędu stanu cywilnego.

Gdy dziecko zostanie przyjęte do przedszkola w innej gminie, gmina, gdzie mieszkają rodzice dziecka, ma obowiązek dofinansowania jego pobytu w tym przedszkolu. Dotyczy to też przedszkola prywatnego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.