Miejsce w przedszkolu trzeba zapewnić

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 30-03-2011
  • drukuj
Zaczyna się ostatni tydzień naboru dzieci do publicznych przedszkoli. Zgodnie z ustawą z 5 sierpnia 2010 r. zmienią się obowiązki gmin wobec 5 i 6-latków.
Miejsce w przedszkolu trzeba zapewnić

Samorządy zobowiązane są do ustalenia nowych opłat za pobyt dzieci w placówkach. Rady gmin mają na to czas do końca sierpnia – informuje „Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Przedszkola dybią na pięciolatki

Wszystkie dzieci w wieku 5 i 6 lat, których rodzice nie zdecydowali się posłać do szkoły, muszą zostać przyjęte do przedszkola publicznego. Samorządy obowiązane są również do stworzenia miejsc przedszkolnych dla osób w wieku od 3 do 6 lat oraz dzieci wymagających opieki specjalistycznej.

Czytaj też: Przedszkola – mus i marzenie

Jeżeli z powodów administracyjnych bądź organizacyjnych zabraknie dla określonej grupy przedszkolaków miejsc w placówkach publicznych, gmina zmuszona jest do refundacji kosztów związanych z pobytem dziecka w przedszkolu prywatnym.

Gmina może pobierać od rodziców opłatę za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym, pod warunkiem że wychowanek przebywa w niej dłużej niż 5 godzin. W tej chwili nie ustalono jeszcze za co konkretnie samorząd będzie pobierał taką opłatę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE