PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejskie problemy kierunkiem studiów

  • PAP    9 sierpnia 2012 - 16:26
Miejskie problemy kierunkiem studiów

Podyplomowe interdyscyplinarne studia miejskie zamierza uruchomić w roku akademickim 2012/2013 Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To pierwszy w Polsce tego typu kierunek poświęcony miastu - zapewnia koordynatorka studiów.
"Otwarcie kierunku jest odpowiedzią na zainteresowanie tego typu studiami i zapotrzebowaniem rynku" - wyjaśniła koordynatorka studiów dr Joanna Orzechowska-Wacławska z Instytutu Europeistyki UJ.

Studia miejskie będą trwały dwa semestry.

Podczas zajęć studenci zdobędą wiedzę o roli miasta, sposobie jego funkcjonowania oraz wybranych problemach urbanistycznych. Uzyskają m.in. kompetencje z zakresu negocjowania konfliktów i partycypacji społecznej (udziału mieszkańców w decydowaniu o ważnych dla nich sprawach), zaliczą warsztaty na temat pozyskiwania środków europejskich, a także nauczą się czytać plany zagospodarowania przestrzeni miejskich.

Zajęcia będą złożone z pięciu modułów tematycznych. Pierwsze cztery bloki - o nazwach: społeczeństwo miejskie, prawa i idee miejskie, kultura miasta, urbanistyka i planowanie miast - będą miały charakter teoretyczny i praktyczny. Osobny moduł stanowią konsultacje społeczne, będące praktycznymi warsztatami, których celem jest zapoznanie studentów z konkretnymi przykładami debat społecznych oraz zwiększenie ich wrażliwości na potrzeby mieszkańców.

Zajęcia poprowadzą wykładowcy akademiccy z UJ i Politechniki Krakowskiej, specjaliści z Małopolskiego Instytutu Kultury oraz liderzy ruchów miejskich z Warszawy i Wrocławia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.