PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy podzieleni w sprawie szkoły w Żabinie

  • PAP    4 listopada 2011 - 10:39
Mieszkańcy podzieleni w sprawie szkoły w Żabinie

Mieszkańcy wsi Żabin w gminie Banie Mazurskie są podzieleni w sprawie utrzymania szkoły podstawowej w tej miejscowości.
Mimo iż rok temu udało się uratować placówkę część mieszkańców nie ustaje w wysiłkach i nadal żąda zamknięcia szkoły.

Przeciwnicy utrzymania szkoły napisali teraz do radnych gminny w Baniach Mazurskich petycję, w której chcą rozwiązania szkoły ze względów ekonomicznych. Pod petycją podpisało się kilkunastu mieszkańców Żabina, Ściborek i Rapy. W petycji czytamy, że „usilne podtrzymywanie przy życiu placówki, zapewnienie wynagrodzeń kadrze, utrzymywanie obiektu, w którym mieści się szkoła godzi w publiczny interes”.

Mieszkańcy podkreślili, że „w trosce o gminną finansową kondycję i z uwagi na wyjątkową małą liczbę uczniów” żądają ponownego rozważenia likwidacji szkoły.

Żądający zamknięcia szkoły grożą, że w „razie nierozpatrzenia niniejszej petycji są gotowi zaniechania płacenia podatków na konto gminy Banie Mazurskie. Jednak jak podkreślają, „byłby to krok ostateczny, gdyż liczą iż samorządowcy wysłuchają głosu wyborców”.

Pełniąca obowiązki dyrektora szkoły w Żabinie Teresa Świerzbin jest zaskoczona petycją mieszkańców. Powiedziała, że pod wnioskiem do radnych podpisali się mieszkańcy, którzy nie mają dzieci ani wnuków uczęszczających do placówki.

„Rozumiem, że ważne jest ekonomiczne podejście zwłaszcza w obecnych czasach, ale jeśli uratowano w ubiegłym roku szkołę i zdecydowano o jej funkcjonowaniu przez ten rok szkolny to pisanie petycji w sprawie likwidacji placówki jest w moim przekonaniu niesmaczne i przykre” – podkreśliła.

Powiedziała, że szkoła w Żabinie, do której chodzi 40 uczniów zajmuje się nie tylko edukacją ale służy także lokalnej społeczności. W szkole strażacy i mieszkańcy wsi spotykają się na zebraniach a miejscowa parafia organizuje festyny, dzieci korzystają z boiska. W szkole jest pracownia komputerowa, biblioteka, sala gimnastyczna; budynek szkoły został oddany do użytku w połowie lat 90.

Dyrektorka dodała, że w razie likwidacji szkoły dzieci z Żabina i okolicznych wsi będą musiały dojeżdżać do szkoły w Baniach Mazurskich. W ten sposób niektórzy uczniowie będą musieli dojeżdżać w jedną stronę nawet 15 kilometrów.

Przewodnicząca rady gminy w Baniach Mazurskich Krystyna Kokolus powiedziała, że na razie radni nie zajmą stanowiska w sprawie żądań likwidacji szkoły. Niewykluczone, że sprawą zajmie się komisja edukacji. Gdyby jednak radni uwzględnili żądania rozwiązania placówki muszą przygotować projekt uchwały w tej sprawie w lutym przyszłego roku. Jak podała Kokolus roczne utrzymanie szkoły w Żabinie kosztuje 400 tys zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • mk>, 2011-11-04 18:23:01

    usilne podtrzymywanie budzi w interes ... a co za pare lat ,kto będzie Was utrzymywał - Brak min.dobrze rozwinietego systemu edukacji to poczatek końca waszej mieściny ale to w prespektywie ale wtedy bedzie juz za późno. Nikt sie nię bedzie osiedlał w miejscu gdzie nie ma albo jest licha szkoła. Nie...stety dzis mamy takie priorytety stadiony albo szkoły - niech mądry wybiera  rozwiń