PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy ratują kolejne wiejskie szkoły

  • PAP    1 marca 2011 - 16:59
Mieszkańcy ratują kolejne wiejskie szkoły

Władze Krosna Odrzańskiego zdecydowały, że wiejskie placówki oświatowe w województwie lubuskim, a konkretnie w Radnicy, Osiecznicy i Wężyskach, w obronie których przez kilka dni protestowali mieszkańcy, nie zostaną zlikwidowane.
Pomysł likwidacji tych placówek wynikał z konieczności szukania oszczędności w gminie, bo jej zadłużenie wynosi obecnie ok. 59 procent budżetu.

"Dyskusja, która powstała wokół pomysłu zamknięcia szkół, była potrzebna gminie. Dziś każdy jej mieszkaniec wie o problemach finansowych i o tym, że cięcia dosięgną wielu dziedzin życia - oświatę także, ale nie trzeba będzie zamykać szkół, bo pojawiły się nowe pomysły na ich finansowanie" - powiedział we wtorek burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula.

Jedną z propozycji przedstawionych przez rodziców z Radnicy ma być powołanie stowarzyszenia, które będzie współuczestniczyło w finansowaniu działalności tamtejszej szkoły.

Uchwały o zamiarze likwidacji szkoły podstawowej i przedszkola w Osiecznicy, podstawówki w Radnicy oraz szkoły podstawowej i gimnazjum w Wężyskach radni Krosna Odrzańskiego przyjęli w ubiegły poniedziałek.

Łącznie w placówkach tych uczy się 407 dzieci.

Likwidacji sprzeciwiał się ZNP oraz mieszkańcy, którzy przez kilka dni organizowali manifestacje pod urzędem miejskim w Krośnie oraz na moście na Odrze, który znajduje się na drodze krajowej nr 29.

Tegoroczny budżet Krosna Odrzańskiego kształtuje się na poziomie ok. 48 mln zł. W tym roku rządowa subwencja oświatowa dla gminy wyniesie 8 mln zł, drugie tyle zapisane jest w budżecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Mieszkaniec, 2011-03-02 08:42:22

    Mieszkańcy wsi na Mazurach, koło Pasymia też obronili szkołę. Burmistrz i skarbnik naruszali wszelkie zasady współpracy z mieszkańcami i co? Ludzie udowodnili, swoją madrość. Więcej na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności mieszkańców Mazurskiej Wsi - nagrania spotkań i cała prawda o... lokalnej PSL-owskiej władzy  rozwiń