PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony dla uniwersytetu

  • KB    28 kwietnia 2010 - 09:57
Miliony dla uniwersytetu

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego kończy przygotowania do wielkich inwestycji, służących rozwojowi bazy dydaktycznej i naukowej. Uczelni przybędą nowoczesne zaplecze sportowe i funkcjonalna biblioteka główna.
Umowy o dofinansowanie obu przedsięwzięć z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego podpisali we wtorek (27  kwietnia) wicemarszałek Edward Hartwich i rektor uczelni profesor Józef Kubik.

- Cieszę się, że bliska mi bydgoska uczelnia, jeden z najmłodszych uniwersytetów w kraju, może rozwijać swój potencjał i rozrastać się dzięki europejskim środkom. O tym, że jej władze roztropnie wykorzystują możliwości, świadczy choćby ten piękny, służący studentom UKW budynek, w którym się obecnie znajdujemy, starannie wyremontowany ze środków budżetu państwa i budżetu województwa – powiedział wicemarszałek Hartwich po ceremonii parafowania dokumentów w auli bydgoskiego Copernicanum.

Podpisanie umów odbyło się podczas uroczystej sesji senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, zwołanej z okazji święta uczelni. W sumie do uczelni trafi 62,5 miliona złotych unijnego dofinansowania. Pierwsza z umów na kwotę 42,5 miliona złotych dotyczy budowy i wyposażenia Biblioteki Głównej UKW. Druga umowa o wartości 21 milionów złotych przewiduje rozbudowę Centrum Kultury Fizycznej i Sportu UKW.

Gmach Biblioteki Głównej przy ulicy Ogińskiego będzie jednocześnie ośrodkiem wymiany informacji oraz myśli naukowej. W budynku o powierzchni 16 000 m² w wolnym dostępie znajdzie się ok. 4 proc. zbiorów, reszta będzie dostarczana czytelnikom na zamówienie. Pracownie specjalistyczne biblioteki będą rozbudowane,  a ich użytkownicy będą mieli zapewniony dostęp do internetu. W budynku znajdą się też sale dydaktyczne i komputerowe dla kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Zasoby biblioteki będą dostępne w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, działającej w ogólnopolskiej sieci bibliotek cyfrowych. Całkowita wartość projektu to 60,8 mln złotych.

Drugi projekt oznacza nadanie uczelnianemu Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu nowoczesnego kształtu i wyposażenie go tak, jak na europejski obiekt przystało. To potrzebna inwestycja, gdyż UKW - jako jedyna publiczna uczelnia w regionie - od lat kształci nauczycieli i instruktorów wychowania fizycznego oraz trenerów sportowych.

Obecnie centrum to kompleks obiektów sportowych przy ulicy Sportowej w Bydgoszczy, zbudowany w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Obecna inwestycja oznacza gruntowną modernizację, rozbudowę i wyposażenie basenu, budynku dydaktycznego z halą judo, hali sportowej, akademika i budynku stołówki, kortów tenisowych (otwartych i pod namiotem) oraz budynku socjalnego przy korcie tenisowym. Wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt wart jest blisko 31 milionów złotych. Pierwsze zajęcia w nowoczesnym ośrodku sportowym rozpoczną się już za półtora roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.