PARTNER PORTALU
 • BGK

Miliony na budowę Muzeum II Wojny Światowej

 • AP    4 stycznia 2011 - 16:48

358 mln zł - tyle rząd przeznaczy na realizację wieloletniego programu "Budowa Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku". Pierwsze prace mają ruszyć już w 2012 r.
Budowa muzeum jest realizacją zapowiedzi premiera Donalda Tuska, który w grudniu 2007 r. mówił o konieczności powołania instytucji ukazującej II wojnę światową ze wspólnej perspektywy: polskiej i europejskiej - przypomina gazeta.pl.

Zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum zostało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni; na konkurs wpłynęło prawie 130 prac z kilkudziesięciu krajów z całego świata. W uzasadnieniu jurorzy podkreślili, że zwycięska pracownia przygotowała projekt "ogromnego budynku, który taktownie wpisuje się w otoczenie, dając szansę na stanie się ikoną".

Uroczyste otwarcie obiektu planowane jest na 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • anytypomysł, 2011-01-06 17:31:42

  pewnie dyrektor muzeum już powołany i bierze grubą pensję, pewnie muzeum zaprojektuje jakiś "zachodni" un archtekt bo jego projekt zdobędzie I-e miejce ( tak jak to było z projektem Muzeum Historii Polski - poprostu żenujące )Ktoś nieźle chce na tym beznadziejnym pomyśle zarobić czyli wyc...iągnąć kasę ze środków unijnych. Bo nikt mnie nie przekona , że takie muzeum jest w ogóle potrzebne, powinno sie natychmiast zastopować ten głupi pomysł. Czyżby nowy pomysł pana Wajdy? czy któremuś innemu wciąż mało i mało.....  rozwiń
 • walcia, 2011-01-05 21:22:28

  Oj, Panie Waldi - ma Pan rację! Czy każda ekipa rządząca będzie chciała po sobie pozostawić jakieś muzeum? A na istniejące brak pieniędzy!
 • waldi, 2011-01-04 19:15:03

  może byc krzyż, i muzeum tyż . tylko na co komu , jak burdel w domu