PARTNER PORTALU
 • BGK

Miliony z Unii na oddziały przedszkolne

 • GK    9 lipca 2013 - 17:03
Miliony z Unii na oddziały przedszkolne

Na wsparcie oddziałów przedszkolnych przeznaczono 53,7 mln euro ze środków unijnych. Pieniądze trafią do ponad 2,5 tys. oddziałów. Publikujemy listę gmin uprawnionych do otrzymania wsparcia.
3 lipca 2013 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Paweł Orłowski podpisał dokument „Zasady przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych w ramach Poddziałania 9.1.1 PO KL w zakresie przygotowania oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych do świadczenia wysokiej jakości usług na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym."

Na wsparcie oddziałów przedszkolnych wyodrębniona została pula środków w wysokości 53,7 mln euro. Pieniądze trafią do ponad 2,5 tys. oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, prowadzonych przez gminy i inne podmioty oraz niepublicznych szkołach podstawowych.

Lista gmin uprawnionych do otrzymania wsparcia znajduje się w załącznikach do dokumentu, który publikujemy w dziale multimedia.

Najważniejsze kwestie uregulowane w dokumencie dotyczą: form i zakresu wsparcia, szczegółowych zasad realizacji projektów systemowych, obejmujących założenia merytoryczne wdrażania projektów, odnoszące się do kategorii beneficjentów systemowych, grup docelowych (wykaz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektów) oraz katalogu wydatków kwalifikowalnych w ramach projektów, założeń finansowych realizacji projektów oraz założeń dotyczących konstruowania wniosku o dofinansowanie projektów.

Dokładny termin naboru wniosków określą regionalne instytucje pośredniczące. Informacje o naborze wniosków będą umieszczane na ich stronach internetowych i w prasie regionalnej.

Jednocześnie, Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w przypadku projektów poddziałania 9.1.1. PO KL, w których finansowo wspierane będą oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, resort nie zawiera umów partnerstwa lub innych umów z firmami, zajmującymi się produkcją lub dystrybucją wyposażenia lub pomocy dydaktycznych dla dzieci.

W związku z tym, jak twierdzi resort edukacji, nieuprawnione jest twierdzenie lub sugerowanie, np. poprzez używanie logotypów Ministerstwa Edukacji Narodowej, że jakakolwiek z takich firm jest partnerem MEN w realizacji tego zadania.

- Wykorzystywanie logotypu Ministerstwa Edukacji Narodowej lub Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w celach komercyjnych bez uzyskania wymaganej zgody jest nielegalne, a ponadto może wprowadzać odbiorców w błąd. Wybór konkretnego wyposażenia lub pomocy dydaktycznych musi nastąpić w drodze konkurencyjnej procedury z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa polskiego i wspólnotowego, w tym ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych - przypomina MEN.

Ministerstwo zaleca dyrektorom szkół i organom prowadzącym zwrócenie szczególnej uwagi na transparentność procesów wyboru towarów i usług.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • MATKA, 2013-07-11 21:01:39

  18824, bzdury wypisujesz my rodzice walczyliśmy na sesjach rady gminy itd, ale słyszymy tylko nie ma kasy...,nasze dzieci jedzą kanapki przyniessione z domów na śniadanie a wypadałoby by zjadły coś ciepłego TO SĄ MALUTKIE DZIECI !!!! ,a co do zmywania to w przedszkolach są wyparzarki a nie panie zmy...wające !!! to nam powiedzino w sanepidzie, ciekawe czy w Warszawie gdzie do przedszkoli elity zajrzysz to tam są takie warunki jakie fundujecie naszym dzieciom !!! żałosne.. kto może zabiera dzieci do przedswzkola - ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE NA WSIACH TO DNO !!!!  rozwiń
 • 18824, 2013-07-10 12:19:45

  Matko, to od Rodziców zależą warunki życia Waszych dzieci!! Dlaczego nie zorganizujecie się, aby wymóc na samorządzie pomoc/woźną dla tej grupy dzieci? Dlaczego godzicie się na opłatę za catering- dziecko nie umrze przez kilka godzin jedząc kanapkę! Odnośnie zmywania talerzy- kto ma to zrobić, naucz...ycielka, dyrektor? W przedszkolach także zmywają woźne oddziałowe!  rozwiń
 • matka, 2013-07-09 19:56:30

  Oddział przedszkolny w woj łódzkim gmina Nieborów nie łapie się na "pomoc" a co oferuje dzieciom, którym nie udało się dostać do prawdziwego przedszkola? ? smród wilgoci, jedna nauczycielka na 25 dzieciaków w grupie od 2 do 5 lat toaleta 30 metrów od sali, catering gdzie tylko za obiad 7 z...ł dziennie, meble kiepskie meble, zabawki kupione i przyniesone z domów przez rodziców, zero pomocy nauczyciela ....porażka na starcie warunki dla dzieci ...rewelacja tego z warszawki nie widać:( p.s. i mycie talerzy po obiedzie w przez sprzataczkę.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: