PARTNER PORTALU
  • BGK

Mimo nowej podstawy programowej metody nauczania w szkole bez zmian

  • PAP    8 kwietnia 2015 - 07:27
Mimo nowej podstawy programowej metody nauczania w szkole bez zmian

Uczniowie utrzymują, że najczęściej prowadzone są lekcje analizy oraz interpretacji dzieł literackich i niekoniecznie są to dyskusje (fot.flickr.com/Ilmicrofono Oggiono)

Wprowadzenie w 2009 r. nowej podstawy programowej języka polskiego miało m.in. unowocześnić metody pracy z uczniami. Okazało się, że wizja szkoły według nauczycieli i uczniów znacznie się różni.
Specjaliści IBE przepytali blisko 17 tys. gimnazjalistów ze 180 szkół w całej Polsce. W badaniu brali udział również rodzice, nauczyciele jęz. polskiego, dyrektorzy szkół i bibliotekarze - informuje "Gazeta Wyborcza".

Czytaj też: 5 proc. uczniów szóstych klas i 14 proc. gimnazjalistów nie czyta książek

Poloniści deklarują w tym badaniu, że wykorzystują rozmaite metody dydaktyczne, na lekcji wprowadzają dyskusję i burzę mózgów. Jednak już ich uczniowie utrzymują, że najczęściej prowadzone są lekcje analizy oraz interpretacji dzieł literackich i niekoniecznie są to dyskusje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2015-04-08 11:27:24

    Samo wprowadzanie nowych podstaw programowych, a także wiara w ulepszanie szkół podstawami programowymi jest poważnym nieporozumieniem, sięgającym głębokiego PRL-u. Szkoły tworzą żywi ludzie, czyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Te trzy grupy ludzi harmonijnie z sobą współpracujący tworzą dobre s...zkoły. Kluczem są kompetencje zawodowe (pedagogiczne) nauczycieli, potrafiących wszystkich uczniów zainteresowywać, ale też pozyskiwać rodziców do współpracy. Polska szkoła zamiast uczyć się lepszego funkcjonowania koncentruje się na zapisywaniu papieru, nowymi podstawami. Z tych zaniedbań wynika nie tylko mało czytania. Także niska produktywność absolwentów szkół i wyjeżdżanie z Polski całych rodzin, choć ich do Wielkiej Brytanii nie bardzo zapraszają. To jest polski dramat. Ilu kandydatów na prezydenta RP mówi o potrzebie zmian w szkolnej edukacji?!  rozwiń