• PARTNERZY PORTALU

Minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli od 1 września 2016 r. najpewniej tylko do końca roku

  • Agnieszka Widera
  • 31-08-2016
  • drukuj
• Wraz ze startem nowego roku szkolnego, 1 września 2016 r., wchodzi w życie rozporządzenie minister edukacji w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.
• Stawki te będą wynosiły od 1 513 do 3 109 zł. Rząd planuje podwyżki - o 1,3 proc. - ale od stycznia 2017 r. 
• Związki zawodowe domagają się większych podwyżek, proponują też zmiany w systemie finansowania nauczycieli. - To nie takie proste - odpowiadają samorządowcy.
Minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli od 1 września 2016 r. najpewniej tylko do końca roku
W projekcie budżetu na 2017 r. zapisano, że kwota części oświatowej subwencji ogólnej na 2017 r. zawiera skutki podwyżki wynagrodzeń nauczycieli o 1,3 proc. (fot.pixabay)

2016 r. jest kolejnym rokiem, w którym stawki wynagrodzeń dla nauczycieli pozostawiono na niezmienionym poziomie. 1 września wejdzie w życie podpisane w lipcu przez minister Annę Zalewską rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy.

Pensje nauczycieli wciąż bez podwyżek

Kwota bazowa dla nauczycieli, określona w ustawie budżetowej na 2016 rok pozostała na zamrożonym od 2012 r. poziomie. W związku z tym w lipcowym rozporządzeniu nie zmieniono wysokości kwot minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli, jakie obowiązywać będą od 1 września 2016 r.

Kwota bazowa na podstawie której oblicza się wysokość wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego doczeka się jednak "odmrożenia" - w styczniu, według zapisów projektu budżetu na 2017 r., wzrośnie z 2717 zł do 2752 zł.

Związkowcy: Waloryzacja to nie podwyżka

W projekcie budżetu na 2017 r. zapisano, że kwota części oświatowej subwencji ogólnej na 2017 r. zawiera skutki podwyżki wynagrodzeń nauczycieli o 1,3 proc. od dnia 1 stycznia 2017 r., a także skutki prognozowanych zmian w liczbie i strukturze awansu zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Czytaj też: Subwencja ogólna: Tyle dostaną gminy, powiaty i województwa w 2017 r.

- Kilka lat temu nauczyciele zostali „wyłączeni” ze sfery budżetowej, teraz rząd chce nas tam widzieć z powrotem. 1,3 proc. to rewaloryzacja, która dotyczy całej sfery budżetowej i ma związek z inflacją – mówi Wojciech Książek, przewodniczący sekcji oświaty i wychowania Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. - Oczekiwania podwyżek wśród nauczycieli są ogromne, tym bardziej, że pensje nie wzrosły od 2012 r., ale 1,3 proc. absolutnie nie jest odpowiedzią na nasze postulaty – dodaje.

Według obliczeń związkowców pensie nauczycieli będą wyższe o 35 do 63 zł.

Dotacja zamiast subwencji?

Minister Anna Zalewska w medialnych wypowiedziach podkreślała, że znane są jej bardzo dobrze problemy nauczycieli, ale priorytetem są zmiany w systemie oświaty. Kwestie podwyżek dla pedagogów mają być w 2017 r. konsultowane także z samorządami, na których finansach odbijają się wszelkie wydatki na oświatę.

Wynagrodzenia nauczycieli finansowane są przez samorządy z części oświatowej subwencji ogólnej. Czy to może się zmienić? Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego tak. Przygotował on obywatelski projekt nowelizacji ustawy o dochodach JST zakładający zmianę systemu finansowania wynagrodzeń nauczycieli z subwencji na dotację celową.

Jak podkreślają autorzy projektu, obecny system nie zabezpiecza bowiem w należyty sposób prawidłowego wykonywania zadań oświatowych przez samorządy.

Czytaj też: Miasta wciąż próbują wyhamować reformy w oświacie

 


KOMENTARZE (23)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do GD: Strasznie mi smutno,że w ty kraju tak nienawidzi się nauczycieli. proszę państwa to wolny kraj, każdy może zostać nauczycielem.Mieć te wszystkie jak to nazywacie przywileje. Cóż średnia wieku w tym zawodzie to coś 43 lata.Gwarantuję za parę lat zabraknie w tym kraju po pielęgniarkach zaraz na...uczycieli potem lekarzy itd.Zostaną tylko ci wszechwiedzący.Mnie osobiście oburza skąd tacy ludzie czerpią wiedzę o pracy nauczyciela?a korepetycję? ja by mich prawnie zakazała pod groźbą wydalenia z zawodu.Może wtedy co niektórzy zajęli by się własnym dziećmi.Jestem nauczycielem, matką trójki dzieci, które skończyły dobre uczelnie bez korepetycji.Sama ich nie udzielam bo uważam ,że jest to niemoralne! Można?można! Problem polega na tym,że ja poświęcam więcej czasu moim uczniom niż ich rodzice.Nie macie pojęcia czym jest nauczanie, indywidualizowanie potrzeb, wychowywanie, motywowanie i rozbudzanie aspiracji.to ciężka praca. Owszem, bywają i w tym zawodzie nieroby, ale to tak ja i w każdym innym. a wszystkich krytykantów zapraszam do pracy w szkole na 18 godzin w tygodniu.Ciekawa jestem jak długo wytrzymają? rozwiń

xxx, 2016-10-24 22:38:12 odpowiedz

Do GD: Taaa... Nauczyciel prowadzi 18 lekcji w tygodniu. ponadto pracuje w czasie przerw (dyżury), w domu przygotowując lekcje, sprawdzając klasówki i prace domowe, wypełniając tony dokumentacji, jeżdżąc na wycieczki ( wtedy jest w robocie 24 na dobę), spedzając czas na radach pedagogicznych i szkol...eniach, dyskotekach szkolnych i żadnych płatnych nadgodzin z tego tytułu nie odstaje. Średnii czas pracy większości nauczycieli na pewno wynosi koło 40 godzin, a pewnie nie raz je przekracza. Przez cały czas lekcji na najwyższych obrotach, w maksymalnym skupieniu, ze świadomością olbrzymiej odpowiedzialności nie tylko za wiedzę, ale i bezpieczeństwo uczniów. Nie twierdzę, że pracują dużo ciężej od innych, ale na pewno nie jest aż tak lekko, jak niektórym się wydaje. rozwiń

córka nauczycielki, 2016-10-24 22:02:25 odpowiedz

Dlaczego nauczyciele mają tyle przywilejów? Każdy przeciętny człowiek pracuje ok 40 godzin tygodniowo, a często i dłużej i ma 26 dni urlopu. W każdej firmie musi się dokształcać, chodzić na szkolenia (często poza godzinami pracy), a nawet pracować w domu. To oburza społeczeństwo - ilość dni urlopu,... niskie pensum, urlopy płatne na podratowanie zdrowia, a z drugiej strony wszechobecne korepetycje, bo szkoła nie nauczy do matury. Będąc ciągle grupą uprzywilejowaną mam wrażenie, że nie macie Państwo pojęcia jak w dzisiejszych czasach inni ciężko pracują, całe dni, w stresie, napięciu, z 26 dniami urlopu. Wielu ludzi jest oburzonych Waszymi roszczeniami i ciągłym niezadowoleniem.

rozwiń

GD, 2016-10-24 20:23:45 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE