PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister chwali szkolne kółka prawne

  • PAP    1 września 2011 - 20:40
Minister chwali szkolne kółka prawne

Ministerstwo Sprawiedliwości zachęca do powoływania w szkołach kół prawnych. Szef resortu Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że uzupełnią prowadzone od zeszłego roku lekcje praktycznej nauki prawa.
W połowie sierpnia resort sprawiedliwości podpisał porozumienie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i samorządem radców prawnych. Dotyczyło ono współpracy odnośnie realizacji od początku września w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych lekcji prawa.

Czytaj też: Minister poprowadzi lekcje w liceum

Lekcje prawa mają się odbywać w ramach godzin przeznaczonych na wiedzę o społeczeństwie lub tych, które pozostawione są do dyspozycji wychowawców. Według resortu sprawiedliwości mogłoby to być od dwóch do czterech godzin lekcyjnych w semestrze.

„Ten kontakt z zajęciami prawnymi ma jedną wadę, jest kontaktem okazjonalnym. Wiemy natomiast, że wśród młodych ludzi są ci, dla których prawo jest pasją” – powiedział Kwiatkowski.

Dodał, że dlatego „do tradycyjnych kół zainteresowań w szkołach np. historycznych, matematycznych i biologicznych, zostaną dołączone kolejne – koła zainteresowań prawniczych”.

W celu promowania akcji powoływania tego typu kół zainteresowań w szkołach w czwartek resort sprawiedliwości podpisał porozumienie z Krajową Radą Radców Prawnych i jednym z wydawnictw edukacyjnych.

Na mocy podpisanego porozumienia ministerstwo zadeklarowało zaangażowanie w realizację programu oraz jego wsparcie poprzez m.in. zapewnienie kontaktu z sądami oraz innymi instytucjami administracji publicznej. „Minister sprawiedliwości zobowiązuje się ponadto do współpracy przy ustaleniu programu wykładów” – głosi tekst porozumienia.

Do współpracy i pomocy zobowiązał się również samorząd radcowski. Scenariusz realizacji programu pro bono opracuje natomiast biorące w nim udział wydawnictwo.

Sygnatariusze porozumienia wskazywali, że w realizacji programu wiele zależy od decyzji poszczególnych szkół, a także inicjatywy nauczycieli i uczniów chcących powołać tego typu koła zainteresowań.

Szkolne koła prawne mogą być prowadzone w ramach zajęć do dyspozycji dyrektora. „Informacje o wszystkich prowadzonych przez szkołę zajęciach z uczniami, w tym szkolnych kołach prawnych powinien zawierać arkusz organizacji szkoły, który musi być przekazany przez dyrektora do organu nadzorującego do 30 kwietnia danego roku; organ prowadzący szkołę zatwierdza arkusz organizacji szkoły w terminie do dnia 30 maja danego roku” – wskazał resort sprawiedliwości.

W kwietniu zakończył się pilotażowy program praktycznej nauki prawa w łódzkich szkołach średnich. „Objęliśmy tym programem kilka tysięcy uczniów z ponad stu klas we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Łodzi; zajęcia prowadziło 25 doświadczonych praktyków, radców prawnych” – mówił wtedy Kwiatkowski.

Dodał, że z przeprowadzonych ankiet wynikało, iż ponad 80 proc. łódzkich uczniów oceniło lekcje prawa jako potrzebne i ciekawe.

Pilotażowe zajęcia prawa, prowadzone w Łodzi w roku szkolnym 2010/2011, były organizowane w porozumieniu z Krajową Radą Radców Prawnych. Gospodarzem lekcji był nauczyciel, który zapraszał na nią radcę prawnego.

Lekcje nie były obowiązkowe, nie wystawiano także ocen. Radcowie informowali uczniów o praktycznym funkcjonowaniu obywatela w systemie prawnym – chodziło np. o uświadomienie zagrożeń mogących wystąpić przy podpisywaniu różnych umów, w tym dotyczących kredytów hipotecznych.

Niektóre z łódzkich lekcji poprowadził także minister Kwiatkowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.