PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister Edukacji, Anna Zalewska: większa dotacja na przedszkolaki

  • pt    8 stycznia 2016 - 08:16
Minister Edukacji, Anna Zalewska: większa dotacja na przedszkolaki
Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej wystosowała do samorządowców list w sprawie uchwalonych właśnie zmian w systemie oświatowym.

W okresie od września do grudnia 2016 r. gminy będą musiały zwiększyć wydatki ponoszone na wychowanie przedszkolne. W związku z tym, wcześniej ustalona kwota dotacji na 2016 rok w wysokości 1305 zł, będzie zwiększona do 1370 zł – zapowiada Anna Zalewska.
Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej wystosowała do samorządowców list w sprawie uchwalonych właśnie zmian w systemie oświatowym.

Minister Anna Zalewska poinformowała wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o nowych regulacjach.

- Zakończone zostały prace nad zmianami w ustawie o systemie oświaty uwzględniające zgłaszane w latach 2012 i 2015 oczekiwania rodziców, w zakresie przywrócenia obowiązku szkolnego od 7 roku życia – pisze w liście do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast szefowa MEN.

Zmiany w oświacie

Minister edukacji przypomina najważniejsze zmiany wprowadzone w przyjętej 29 grudnia 2015 r. przez Sejm RP nowelizacji. Wśród nich m.in. prawo dziecka od 3 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego, obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego przez dziecko 6-letnie oraz obowiązek szkolny od 7 roku życia.

- Biorąc pod uwagę liczne wnioski i postulaty napływające od jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów będących organami prowadzącymi szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi, ustawa uwzględnia odroczenie wejścia w życie przepisu obligatoryjnego przekształcenia oddziałów przedszkolnych w przedszkola, z jednoczesnym utworzeniem zespołów szkolno-przedszkolnych – pisze minister Zalewska.

- Pozostawiona została decyzyjność w tym zakresie organom prowadzącym. Oznacza to, że do 1 września 2019 r. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych mogą funkcjonować na dotychczasowych zasadach – dodaje.

Szefowa MEN przypomina, że nie ma zatem obowiązku wdrażania procedur związanych z przekształcaniem oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola.

Wydłużony czas na dostosowanie pomieszczeń

- Z tej samej przyczyny wydłużony zostanie czas na dostosowanie pomieszczeń do przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2014 r. w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej – informuje Anna Zalewska.

Minister edukacji przypomina także, że na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa.

- Z uwagi na przeprowadzaną zmianę dotyczącą podwyższenia wieku obowiązku szkolnego do 7 lat, znaczna część dzieci w wieku 6 lat pozostanie objęta wychowaniem przedszkolnym. W związku z tym, przewiduje się, że w okresie tych 4 miesięcy 2016 r. (tj. wrzesień – grudzień) gminy będą musiały zwiększyć wydatki ponoszone na wychowanie przedszkolne. W związku z tym, wcześniej ustalona kwota dotacji na 2016 rok w wysokości 1305 zł, będzie zwiększona do 1370 zł. Gminy nadal będą zobowiązane do zapewnienia miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego dla wszystkich uprawnionych dzieci – tłumaczy szefowa MEN.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.